Öğretmen adaylarının bilişim teknolojilerini eğitimde kullanmada öğretim elemanlarını model alma durumlarının incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' taking their instructors as a role model for utilizing information and communication technologies in education
- Tez No: 333432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı öğretmen adaylarının eğitimde Bilişim Teknolojilerini (BT) kullanma konusunda öğretim elemanlarını model alma durumlarını araştırmaktır. Veri toplama aracı, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. 206 öğretmen adayıyla pilot uygulama yapılmıştır. Daha sonra geçerlik güvenirlik analizleri yapılmıştır. Çalışma grubunu ise 2012-2013 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde iki devlet üniversitesinde dördüncü sınıfta öğrenim görmekte olan 1040 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Betimsel analiz, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmen adayları çoğunlukla bireysel çalışmaları ile BT kullanımını öğrenmektedirler. Derslerinde Microsoft Ofis yazılımlarını, veri depolama cihazlarını, web sitelerini sıklıkla kullanmaktadırlar. Öğretmen adayları aktif öğrenme etkinliklerinde BT?yi sıklıkla kullanmaktadırlar ve BT kullanımında kendilerini oldukça yeterli görmektedirler. Öğretmen adayları, öğretim elemanlarını BT kullanımı konusunda model almaktadırlar. Model almaları üzerinde cinsiyet açısından anlamlı farklılık görülmemiştir ancak bölüm açısından anlamlı farklılık görülmüştür. Öğretmen adaylarının BT kullanımı öz-yeterlikleri, aktif öğrenme etkinliklerinde BT kullanımları ve öğretim elemanlarının BT kullanımlarını gözlemlemeleri birlikte öğretmen adaylarının öğretim elemanlarının BT kullanımını model almalarındaki toplam varyansının yüzde yirmisini açıklamaktadır. Bu araştırma öğretim elemanlarının BT kullanımı konusunda model olmalarının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine pre-service teachers? taking their instructors as a role model in the application of Information and Communication Technologies (ICT). The data collection tool was developed by the researcher. The pilot study was conducted with 206 pre-service teachers. Then the validity and reliability analyzes were conducted. The study group is 1040 fourth grade pre-service teachers who are studying at two state universities in the spring term of the 2012-2013 academic year. Survey model was applied in the study. SPSS program was used for the analysis of data. Descriptive analysis, regression analysis, t-test and ANOVA analysis were conducted. According to the research results; pre-service teachers often learn how to use ICT with the help of studying on their own. They have mostly used Microsoft Office software, data storage devices and web sites in the lessons. They generally apply ICT in the active learning activities and think they are quite sufficient in the application of ICT. They took instructors as a role model in application of ICT. No significant differences were found in terms of gender in taking role model, but in terms of department significant differences were found. The following three items explain twenty percent of total variance of the pre-service teachers? taking their instructors as a role model in the application of ICT; their self-efficacy about the use of ICT, their utilization levels of ICT at active learning activities, and their observation to instructors in the ICT application,. This research that point to the importance of instructor is role model about ICT use.