Dijital medya ile değişen kültürün görselleştirme üzerindeki etkilerinin analizi
  1. Tez No: 737917
  2. Yazar: AHMET BAHADIR ÜLKÜSAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanoğlu; kendini, içinde yaşadığı toplumu ve bulunduğu coğrafyayı anlatmak için görsel ifade yeteneğini geliştirmiştir. Kendisinden sonra gelecek kuşaklara aktarmak için oluşturduğu görselleştirme yetisi, binlerce yıl önceki mağara duvarlarına ve kaya resimlerine kadar dayanmaktadır. İlkel yöntemlerle üretilen ve hayvan figürleri, dini ritüeller, av sahneleri gibi içinde yaşadığı toplumu ve şartları betimleyen bu ilk görsellere, arkeolojik ve antropolojik araştırma alanlarında yayınlanmış pek çok kaynakta değinilmektedir. Daha sonra insan, bu görsellerin iletişim aracı olarak kullanılabileceğini keşfetmiş, semboller ve imgelerle düşüncelerini aktarım yoluna girmişlerdir. Var olduğu ilk çağlardan beri insan, duygu ve düşüncelerini aktarmada görselleştirmeyi bir iletişim aracı olarak kullanmışlardır. İnsan, düşüncelerinden doğan fikirleri ve hayallerinden doğan imgeleri yalnızca akıl etmekle kalmamış, onları ait olduğu toplulukla da paylaşarak, dil ve görsel kültür birikiminin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 19. Yüzyıl'a geldiğimizde fotoğraf makinasının icadı ile ışığa duyarlı yüzeyle görüntü aktarılmaya başlanmış. Görüntüleme teknolojilerinin gelişimi ile de ekranlara taşınmaya başlanmıştır. Geleneksel yöntemler yavaş yavaş yerini dijital teknolojilere bırakmış nokta (pixel) tabanlı ekranlar üzerinde görsel üretmeye ve paylaşılmaya başlanmıştır. Bu süreç Dijital Medya'nın ortaya çıkışı ve gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler üzerinden istendiği anda ulaşılabilen bir hıza kavuşmuş, kültür aktarımı da şekil değiştirmiştir. Geleneksel yöntemler ile yapılan görselleştirmeler, üretildiği konum ve toplumu hedeflerken Dijital Medya ve dijital dönemde bu küresel bir aktarıma dönüşmüştür. Kültürünü gelecek kuşaklara aktarma fikride bu gelişmeler neticesinde yerel kültür boyutundan küresel kültür boyutuna geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Mankind; he/she has developed his/her visual expression skills to describe himself/herself, the society he/she lives in and the geography he/she is in. His/Her visualization ability, which he/she created to pass on to the next generations, dates back to cave walls and rock paintings thousands of years ago. These first images, produced with primitive methods and depicting the society and conditions in which he/she lived, such as animal figures, religious rituals, and hunting scenes, are mentioned in many sources published in the fields of archaeological and anthropological research. Later, human beings discovered that these visuals could be utilized as a means of communication, and he/she entered the way of conveying his/her thoughts with symbols and images. Since the first ages, humankind has used visualization as a communication tool to convey his/her feelings and thoughts. Mankind has not only reasoned with the ideas arising from his/her thoughts and the images arising from his/her dreams but shared them with the community he/she belongs to, thus enabling the emergence of language and visual culture accumulation as well. In the 19th century, with the invention of the camera, images began to be transferred with a light-sensitive surface. With the development of imaging technologies, it has started to be moved to screens. Traditional methods have been gradually replaced by digital technologies, and images have been started to be produced and shared on the dot (pixel) based screens. This process, with the emergence and development of Digital Media, has gained a speed that can be accessed at any time via computers, mobile phones, and tablets, and cultural transfer has also changed shape. While visualizations made using traditional methods target the location and society in which they are produced, this has turned into a global transmission in the Digital Media and digital era. As a result of these developments, the idea of transferring its culture to the next generations has passed from the local culture dimension to the global culture dimension.