Using the extended value stream mapping tool in lean six sigma methodologies for lean supply chains
Yalın tedarik zincirine ulaşmada altı sigma metedolojisinden yararlanarak genişletilmiş değer akış haritasının uygulanması
- Tez No: 276473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşletmelerde değer akışını iyileştirmek için şimdiye kadar pek çok farklı teknikten yararlanılmıştır. Yalın üretim uygulaması bu tekniklerden biridir. Yalın üretim uygulamaları işletmenin üretim sınırları içinde oldukça başarılı sonuçlar elde eder iken, asıl genel hedefin yakalanmasında zaman zaman işletme partnerlerinin bir kısıt teşkil ettiği görülmektedir. Tedarik zinciri yönetiminin odak noktasının işletmenin toplam maliyetlerinde iyileştirme sağlamak olduğu düşünüldüğünde, kısa teslimat süreleri, düşük maliyetler, yüksek müşteri memnuniyeti gibi hedeflere ulaşmak için yalın akışı tüm tedarik zinciri içerisinde uygulama gerekliliği kaçınılmaz olmaktadır.Bu çalışmada bir yalın üretim tekniği olan `genişletilmiş değer akış haritası' kullanılmıştır. Uygulama adımlarını belirleme ve çözüme yaklaşımda Altı Sigmada bir problem çözme tekniği olan DMAIC metodolojsinden yararlanılmıştır. Yalın bir tedarik zinciri yapısı kurabilmek için hammadde tedariğinden başlanarak bitmiş ürün elde edene kadarki tüm süreçler detaylı olarak incelenmiştir. Genişletilmiş değer akış haritası kullanılarak toplam ürün teslimat süresinin azaltıldığı ve müşteri sevkiyat kalitesinin iyileştiriliği bir örnek uygulamaya da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various tools and techniques have been developed to improve the flows of value streams in manufacturing facilities. But the effectiveness of lean implementation is usually constrained by business partners. Supply chain management focuses on cutting overall costs. For shorter lead times, lower costs, and higher levels of customer satisfaction in the whole supply chain lean flows need to be created throughout the supply chain.This study presents the implementation of an effective lean tool: extended value stream mapping in the methodology of DMAIC the Lean Six Sigma framework in order to achive the lean supply chain of overall value stream from raw material suppliers to the end customers. A case study is also presented for total lead time reduction and on time delivery increase of a product family using the extended value stream mapping to apply lean tools.