An integrated inventory-routing system with limited vehicle capacity and storage constraint
Limitli araç kapasitesi ve depo alanı kısıtları ile bütünleşik envanter yönetimi ve güzergah belirleme problemi
- Tez No: 276475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada limitli araç kapasitesi ve depo alanı kısıtı bulunan bütünleşik envanter yönetimi ve güzergah belirleme problemi incelenmektedir.Tedarik zinciri kapasamında ortaya cıkan bu problemde envanter yönetimi ve güzergah belirleme kararlarının birlikte değerlendirilmesiyle özellikle maliyet avantajı sağlanması planlanmaktadır.Bir merkezi depo ve tedarikçilerden oluşan bir sistemde envanter yönetimi ve güzergah belirleme kararı için matematiksel model oluşturulmuştur. Büyük problemleri Lingo ile çözmekteki zorluktan dolayı bir höristik geliştirilmiştir. Küçük örnekler için höristik ile elde edilen sonuçlar Lingo'dan elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar rastgele alınan problem örnekleri için yapılmıştır. Höristik ile kısa zamanda büyük ve karmaşık modeller için sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the inventory routing problem with limited vehicle capacity and storage constraint.. The inventory routing problem attempts to coordinate inventory management and vehicle routing in such a way that the cost is minimized over the long run.A mathematical model for coordinating inventory and vehicle routing decisions in an inbound commodity collection system composed of a central warehouse and suppliers is presented. A heuristic is developed due to difficulties on solving large problems with Lingo. Computational results which are obtained from the heuristic are compared with solution of Lingo for small instances. Computational tests are performed on a set of randomly generated problem instances. Computational results are obtained in short time for large and complex models with developed heuristic