Efüzyonlu otitis mediada medikal ve cerrahi tedavilerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 27652
  2. Yazar: MUSTAFA CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
42 ÖZET Efüzyonlu otitis media (EOM) tedavisinde ana prensip, orta kulak efüzyonunu temizlemek ve orta kulağın havalanmasını normal işler hale getirmektir. Bu amaçla' etyopatogeneze yönelik medikal ve cerrahi tedavi yöntemleri halen EOM tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak mevcut tedavi yöntemleriyle istenilen düzeyde başarı sağlanamaması, yeni tedavi yöntemlerine yönelik araştırmaları zorunlu kılmıştır. Bütün bu araştırmalara rağmen EOM'da cerrahi tedavinin daha sık kullanılmasının sebebi, işitmenin erken dönemde düzelmesidir. Bu çalışmada EOM'nın iyileşmesi üzerine Cefaclor (Grup I) ile Cefaclor + Predni solon (Grup II)'un ve Ventilasyon Tüpü (Grup III) ile Ventilasyon Tüpü + Adenoidektomi (Grup IV)'nin etkisi araştırıldı. 132 hastanın 238 kulağı çalışmaya alındı, tüm olguların otoskopik muayene, timpanometrik ve odyometrik ölçümleri ile tanıları kondu. Tedavi sonrası iyileşme durumu ise yine aynı ölçümlerle değerlendirildi. 10 günlük tedavi sonunda Grup I'deki kulakların % 48'inde; Grup H'de ise % 80.5'inde iyileşme tesbit edilirken, her iki grupta da ortalama 8 aylık takip süresinde Grup I'deki kulakların % 14'ü; Grup H'de ise, % 7.5'i nüks etti. İki grup arasında iyileşme yönünden istatistiki olarak anlamlı fark varken, nüks yönünden fark yoktu. Cerrahi tedavi yaptığımız kulakların postoperatif 72 saat içinde Grup IH'le % 97'si, Grup IV'te ise % 100'ü iyileşme gösterdi. Her iki grupta da ortalama 12 aylık takip süresinde Grup IH'teki kulakların % 22'sinde, Grup IV'te ise % 30'unda nüks görüldü. İyileşme ve nüks yönünden gruplar arasında43 istatistiki olarak fark yoktu. Ventilâsyon Tüpü ile iyileşme ve nüks etme oranı üzerine adenoidektominin ilave bir etkisi olmadığı tesbit edildi. Medikal tedavi grubunda (Grup I + II) 10 günlük tedavi sonrası, kulakların % 63'ünde, cerrahi tedavi grubunda (Grup III + IV) ise postoperatif 72 saat içinde % 99'unda iyileşme gözlendi; ancak her iki grubun takip sürelerinde medikal tedavi grubundaki kulakların % 10'unda; cerrahi tedavi grubunda ise % 27'sinde nüks görüldü. Erken dönemde iyileşme bakımından cerrahi tedavi, medikal tedaviden anlamlı şekilde üstünlük gösterirken uzun dönemde aradaki farkın kaybolduğu, hatta medikal tedavi lehine kaydığı tesbit edildi. Sonuç olarak; spontan iyileşmeyip antibiyotik tedavisine cevap vermeyen ve nüks eden EOM'lı olgularda cerrahi tedaviye geçmeden önce antibiyotik + steroid (Prednisolon) kombinasyonunun denenmesi gerelctiği kanaatindeyiz. Adenoidektominin; burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve adenoidit bulguları olmadıkça, EOM'da ilk tercih edilecek tedavi olmayıp, Ventilâsyon Tüpü takılmasına rağmen düzelmeyen veya nüks eden, seçilmiş olgularda yapılması gerekir. EOM'nın etyopatogenezi ve tedavisi yönünde araştırmalar halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The main principle in the treatment of otitis media with effusion (OME) is to clean the effusion in middle ear to restore the normal middle ear aeration. For this reason medical and surgical treatment methods directed against etiopathogenic factors are being used. However, failure to achieve desired succes by present treatment methods has led to search for new treatment methods. The reason of more fruquent application of surgery in OEM of these studies is improvement of hearing in early stage. In this study, the effect on the healing of OEM, of cefaclor (Group I), cefaclor and prednisolone (Group II), ventilation tube application (Group III) and, ventilation tube and adenoidectomy (GroupIV) was examined. 238 ears of 132 patients were examined. All the cases were diagnosed by otoscopic examination, and tympanimetric and audiometric measurements. Degree of healing after treatment was evaluated by same measurements. At the end of 10 days of treatment, healing was detected in 48 % of the ears in group I and in 80.5 % of the ears in group II, While 14% of the ears in groupl and 7.5% of the ears groupll recurred. There was statistically significant difference between the two groups in healing while there was no significant difference in recurrence. In the surgically treated ears, 97 % of the ears in the group III and 100 % of those in group IV showed healing within 72 hours after operation. In an average follow-up period of 12 months, recurrence45 was observed in 22 % of ears in group III and 30 % of ears group IV. There was no statistically signifacant difference between the two groups in healing and recurrence. It was observed that adenoidectomy made no effect on healing and recurrence rate achived by ventilation tube. Healing was observed in 63 % of ears in medical treatment group (Group I + II) after 10 days of treatment, and 99 % of the surgical treatment group (Group III + IV) within 72 hours after operation. However recurrence was detected in 10 % of the ears in medical treatment group, and in 27 % of the ears in the surgical treatment group during their follow- up period. Surgical treatment was superior to medical treatment in healing in the early period, but in long term the difference between treatment groups disappeared, and even shifted in favour of medical treatment. In conclusion, we think that in OME- cases which do not heal spontaneously, do not respond to antibiotic treatment and recur, antibiotic + steroid (Prednisolone) combination should be tried before surgical treatment is attempted. Adenoidectomy is not a first choice treatment in OME unless there is associated nasal obstruction, rhinorrhea and adenoiditis findings. It should be performed in selected cases who do not heal or recur in spite of ventilation tube. Studies on etiopathogenesis and treatment of OME are still continuing.