Yüksek katlı binalarda temiz kullanım suyu ve atıksu sistemlerinin incelenmesi
Examination of domestic water and wastewater systems in high rise buildings
  1. Tez No: 549009
  2. Yazar: TUĞBA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda özellikle büyük şehirlerimizde nüfus artışına bağlı olarak yüksek yapılar yaygınlaşmaya başlamıştır. Yüksek katlı binalarda mekanik tesisat uygulamaları ve uygulamaların getirdiği zorluklarla beraber ilk yatırım maliyetleri gündeme gelmiştir. Yüksek katlı binalar ülkemizde genellikle ofis , otel binalarında tercih edilmektedir. Normal binalardaki sıhhi tesisatta fazla önemli olmayan problemler, yüksek yapılarda büyük zorluklara neden olabilmektedir. Bu tez çalışmam da yüksek yapılarda temiz su ve atıksu tesisatı sistemleri incelenmiştir. Kullanım sıcak suyu bu çalışmada incelenmemiştir. En önemli konu yüksek katlı binalarda basınç zonlamasının doğru bir şekilde oluşuturulmasıdır. Hem mühendislik yönü hemde ilk yatırım maliyeti göz önüne alınarak doğru bir seçim yapılmalıdır. Günümüzde bir çok farklı şekillerde basınç zonlaması yapılmaktadır. Tezimde yüksek katlı bir ofis binasında basınç zonlaması iki alternatif olarak değerlendirilmiştir. Her iki alternatif kıyaslanarak net bugünkü değer yöntemi ile ekonomik analizi incelenmiştir. Temiz su tesisatında göz ardı edilen ama en önemli konulardan biri de durgun su da oluşan lejyonella bakterisidir. Bu durumu engellemek için neler yapılabileceği kısaca anlatılmıştır. Temiz su tesisatındanda sonra yüksek katlı binalarda en tereddüt edilen konu pis su tesisatıdır. Yüksek katlı binalarda pis su tesisatında çok yüksek hızların oluştuğu bu da vi tesisatta ciddi sıkıntılara neden olduğu konusunda tereddütler vardır. Bu konu ile ilgili örnek bir ofis binası üzerinde inceleme yapılmıştır. Pis su tesisatların da hız kesiciye gerek duyulmadığı gösterilmiştir. Yüksek katlı bir binada yangın tesisatında zonlamanın nasıl yapıldığı ile ilgili gelen standartlara dayanılarak bilgi verilmiştir. Dünya nüfusunun hızla artması su kaynaklarının önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Su, insanın temel ihtiyacını karşılaması yanında; sürdürülebilir tarım, enerji üretimi, endüstri, ulaşım ve turizm gibi konularda da gelişmenin kaynağıdır. Çağımızda birçok ülke su fakiri haline gelmiştir. Bu yüzden özellikle ofis gibi kalabalık olan binalarda gri su geri kazanım prosesinin önemi vurgulanmak istenmiştir. Örnek bir ofis binasında gri su geri kazanım sistemi kurularak günlük kazanılan su ve yatırımın ekonomikliliği net bugünkü değer ile incelenmiştir. Burada maliyetten elde ettiğimiz kazançtan çok suyun geri kazanımının önemi vurgulanmak istenmiştir. Değerlendirme sonucunda, gri suyun yeniden kullanımının ekonomik analizde de gösterdiği gibi doğal kaynakların korunmasında en etkili yöntemlerden biri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in large cities due to population growth, high-rise buildings have become widespread. In high-rise buildings, initial installation costs have emerged with the challenges of mechanical installation applications and applications. High-rise buildings are generally preferred in office and hotel buildings in our country. In non-critical problems in sanitary installations in normal buildings, they can cause great difficulties in high buildings. In this study, examination of domestic water and wastewater systems in high buildings. In this study domestic hot water not been examination. The most important issue is the correct formation of pressure zoning in high-rise buildings. A correct choice should be made considering both the engineering direction and the initial investment cost. Nowadays, many different forms of pressure zoning. In my thesis, pressure zoning in a high-rise office building was evaluated as two alternatives. The net present value method and the economic analysis were analyzed by comparing both alternatives. One of the most important issues that are ignored in the domestic water installation is the legionella bacteria, which also occurs in stagnant water. What can be done to prevent this situation is explained briefly. The most hesitated issue in high-rise buildings after the domestic water installation is the sewage installation. In high-rise buildings, there are very high speeds in the sewage installation, and there are doubts about the serious problems in the installation. A viii sample office building was examined on this subject. It has been shown that there is no need for velocity breaker in sewage systems. In a high-rise building, find out about how the zoning is done at the fire installation. The rapid increase in the world population increases the importance of water resources every day. In addition to meeting the basic human needs of water; sustainable agriculture, energy production, industry, transportation and tourism. In our age, many countries have become water poor. Therefore, it was aimed to emphasize the importance of gray water recycling process in buildings such as office buildings. In a sample office building, the gray water recovery system was installed and the economic benefits of daily water and investment were examined with a net present value. Here, we emphasized the importance of the recovery of water rather than the profit we obtain from the cost. As a result of the evaluation, the reuse of gray water was found to be one of the most effective methods for the protection of natural resources as demonstrated by economic analysis.