Isı pompası destekli kurutucuda toz elma ve elma cipsi üretiminin performans analizi
Performance analysis of powder apple and apple cips production in the heat pump supported dryer
- Tez No: 515817
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birçok sanayi kolunda enerji tüketiminin esas yüzdesini kurutma süreci için tüketilen enerji oluşturmaktadır. Bu nedenle yapılan çalışmada, Starking Delicious elma çeşidinin dilimlenerek ve rendelenerek ısı pompalı bir kurutucuda kurutulmasıdeneysel olarak incelenmiştir.Kurutulan rendelenmiş elma toz haline getirilmiştir. Kurutma proseslerinin sonunda elma cipsi ve toz elma elde edilmiştir. Ülkemizde uzun yıllardan beri üretimi yapılan elmanın önemli yetiştiricilik alanları Kuzey Anadolu, Karadeniz kıyı bölgeleri ile İç Anadolu'dur. Tarımsal ürünlerin değerlendirilmesinde kullanılan bir yöntem olan kurutma 5 mm kalınlığında dilimlenmiş ve rendelenerek eşit bir kalınlıkta tepsiye serilmiş elmalara uygulanmıştır. Elmalara herhangi bir kimyasal ön işlem yapılmamıştır. Deneyler 40oC kurutma havası sıcaklığında ve 1 m/s hava hızında yapılmıştır. Deneyler sonucunda tüm sistem performans katsayısı (COPws) değerleri ortalama olarak elma dilimleri için 2,82 rendelenmiş elma için ise 3,02 olarak hesaplanmıştır. Elma dilimleri 9 saatte 5,06 gsu/gkatı madde nem miktarından, rendelenmiş elmalar ise 4 saatte 5,06 gsu/gkatı madde nem miktarından 0.17 gsu/gkatı madde nem miktarına kadar kurutulmuştur. Elma dilimi ve rendelenmiş elmanın kurutulması deney verilerine göre özgül nem çekme oranı hesaplanmıştır. Elma diliminin kurutulması deneyi için özgül nem çekme oranı (SMERws) 0,245 kg/kWh iken, rendelenmiş elmanın kurutulması deneyi için özgül nem çekme oranı (SMERws) 0,557 kg/kWh olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In most industries, the main percentage of energy consumption is the energy consumed for the drying process. In this study, drying of the Starking Delicious apple variety by slicing and grated in a heat pump dryer was experimentally investigated. The dried grated apple was powdered. At the end of the drying process, apple cips and powder apples were obtained. The most important cultivation areas of apple, which has been produced in our country for many years, are North Anatolia, Black Sea coastal regions and Central Anatolia. Drying, which is a method used in the evaluation of agricultural products, was applied to the sliced to a thickness of 5 mm and grated with a uniform layer of padded apples. No chemical pretreatment was with the handmade. Experiments were carried out at a drying air temperature of 40°C and air velocity of 1 m/s. As a result of the experiments, all system performance coefficients (COPws) were calculated as 2.82 for apple slices and 3.02 for grated apple. The apple slices were dried from a moisture content of 5.06 g water/ gsolidmatter at 9 hours, and the grated apples were dried at 4 hours from 5.06 g water / g solid matterto a moisture content of 0.17 g water / g solid matter. The specific moisture extraction rate of the apple slices and grated apple was calculated according to the drying test data. The specific moisture extraction rate (SMERws) for the drying of the apple slice was found to be 0,245 kg/kWh and the specific moisture extraction rate (SMERws) for the grated apple was found to be 0,557 kg/kWh.