Porselen lamina kaplamaların hazırlanmasında pişirme sayısının porselenin kırılganlığı üzerine etkisinin karşılaştırmalı araştırılması
  1. Tez No: 27661
  2. Yazar: GÜLBİN KINACIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ABSTRAKT Porselen lamina kaplamaların çok sayıdaki yararlan ve iyi nitelikleri bugün kabul edilmiş bir gerçektir. Ancak, bu kaplamaların gerek malzemeden ve gerekse yapım ve uygulama yöntemlerinden kaynaklanan bazı sorunlarının da olduğu ve bunların başında kırılganlık özelliğinin geldiği kaynaklarda belirtilmektedir. Çalışmamızda öncelikle, çok sayıda pişirmelerin porselen malzemenin kırılganlığını ve dolayısıyla başarısını etkileyip-etkilemediğini ve eğer etkiliyorsa, laboratuar ve klinik ara aşamalarda çok daha az hata yaparak özenli çalışmanın gerekliliğini ortaya çıkarmayı amaçladık. Ayrıca porselen lamina kaplamaların herhangi bir şekilde kaybedilmesi durumunda, aynı diş yüzeyine yapılan ikinci gözeneklendirmenin etkinliğini ve oluşturduğu değişiklikleri de saptamayı hedefledik. Instron test aygıtı ve SEM'den yararlanarak gerçekleştirdiğimiz laboratuar çalışmaları ve klinik çalışmalar sonucunda, bilinen endikasyonları olduğunda, porselen lamina kaplamaların yeğlenmesinde çok sayıda yararlar olduğu ancak, gerek laboratuar ve gerekse klinik aşamalarda özenli çalışmanın bırakılmaması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Porcelain laminate veneers are believed to have many benefits and advantages. But, It has been also stated In the references, that there have been some problems originating from the laboratory and clinical techniques and the most common one was Its' fragility. Our primary purpose was to indicate, whether multiple firings affect the fragility and so the success of porcelain, and in case of effect, to reveal the necessity of careful study by less faults In the laboratory and clinical stages. Furthermore, we Intended to find out the effectiveness of secondary etching on the same tooth surface and the differences In surface configuration in case of failure of porcelain laminate veneers. Our conclusion derived from the laboratory researches of Instron testing machine, SEM and the clinical studies is, that there were many advantages of preferring the porcelain laminate veneers in case of common indications, but it was absolutely necessary to study carefully In laboratory and clinical stages.