Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beyin Cerrahisi Polikliniği'nin istatistiksel simülasyonu ile optimizasyonu
Optimization of Patient waiting time in The Department of Brain Surgery of Ondokuz Mayis University by simulation
  1. Tez No: 276666
  2. Yazar: ÖZGE CAĞCAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlık sektörü hızlı değişimlerin yaşandığı bir sektördür. Bu değişimlerle beraber son yıllarda sağlık sektöründe simülasyon uygulamaları ile ilgili çalışmalarda artış görülmektedir. Simülasyon yardımıyla, hastane yatak kapasitesi araştırmaları, hasta bekleme sürelerinin azaltılması, hastane personel sayısı belirlenmesi, cerrahi malzeme dağıtım süreçleri optimizasyonu gibi problemler çözümlenmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümünün simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Resmi muayene doktor sayısının ve poliklinik çalışma saatinin artırılması ile hasta bekleme sürelerinin azaltılmasıyla birlikte ilgilenilen hasta sayısının artırılması hedeflenmiştir.Doktor sayısı ve çalışma saatleri üzerine çeşitli senaryolar üretilerek simülasyon sonuçları elde edilmiş ve sonuçlar çeşitli istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümündeki optimal doktor sayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthcare sector is a kind of sector which developments can occur in a rapid change. With these changes, there has been an extensive amount of simulation studies applied to the healthcare sector in recent years. Many problems such as planning and management of bed capacities, reducing of patient waiting time, determination the number of employee, distribution processes of surgical instruments can be solved by simulation..In this study, the Department of Brain Surgery in Ondokuz Mayis University is simulated for optimization of patient waiting time. In the simulation process, our targets are increasing working time, the number of assistant doctors and the number of patient.We create various scenarios for the number of doctors and working time then we obtain results of simulation. The results of simulation have been evaluated with some statistical analysis methods. Evaluation results for optimal number of doctor are determinated in the Department of Brain Surgery of Ondokuz Mayis University.