Müzik öğretmeni adaylarının müzikteki fizik ile ilgili kavramları ilişkilendirme düzeyleri (Samsun ili örneği)
Candidate music teachers? connection levels of concepts related physics in music (Sample for Samsun city)
  1. Tez No: 276669
  2. Yazar: ÖZGE TURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gelişen ve değişen dünyada her alanda olduğu gibi eğitim alanında da gittikçe karmaşık hale gelen problemlere çözüm bulmak için sadece bir disiplinin öğretilerinin ele alınamayacağı açıktır. Bu bakımdan disiplinlerarası yaklaşım etkisini her geçen gün arttırmaktadır. Literatür taraması yapıldığında, disiplinlerarası bir konu olan müzik fiziğiyle ilgili bu çalışmaya temel oluşturabilecek birçok yerli ve özellikle yabancı kaynak tespit edilmesine rağmen müziğin fizik ile ilgili kavramlarını ilişkilendirmeye ve müzik fiziğinin eğitimdeki uygulamalarına yönelik bir çalışmaya gerek ülkemizde gerekse yurt dışında pek sık rastlanmamıştır. Bu araştırmada, müzik öğretmenliği bölümünde okumakta olan öğrencilerin müzik ve fizik disiplinlerinde aynı anlamı karşılayan kavramları ilişkilendirme düzeylerinin belirlenmesi ve bu kavramların disiplinlerarası yaklaşıma uygun olarak öğretilmesine ilişkin öneriler sunmak amaçlanmıştır. Öğrencilerin bilgi düzeyleri cinsiyete, mezun oldukları lise türüne, kullandıkları enstrümana ve devam ettikleri sınıflara göre değerlendirilmiştir. Araştırma bir durum çalışmasıdır. Nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Araştırmada Samsun ili Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü 2008?2009 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde öğrenim görmekte olan 84 öğretmen adayına, disiplinlerarası yaklaşıma uygun olarak, literatür taraması yapılarak ve uzman görüşü alınarak hazırlanmış, nitel ve nicel sorulardan oluşan bir veri toplama aracı uygulanmıştır. Nicel veriler bilgisayar ortamına girilerek, nitel veriler kendi içinde gruplandırılarak her soru tek tek analiz edilmiş, elde edilen bulgular yorumlanmış ve bir durum değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrenciler müzik ve fizikte aynı anlamı karşılayan kavramları bilmemekte veya bilgilerini ifade etmekte zorlanmaktadırlar. Müzik öğretmeni adaylarının müzik ve fizik disiplinlerinde aynı anlamı karşılayan kavramları ilişkilendirme düzeyleri, cinsiyete, mezun oldukları lise türüne, kullandıkları enstrümana, devam ettikleri sınıflara göre bir farklılık göstermemektedir. Ayrıca bu çalışma, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun müzik bölümünde disiplinlerarası bir yaklaşımla bu konuları kapsayan bir eğitimin verilmesi gerektiğini düşündükleri sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In evolving and changing world, it is clear that one discipline?s doctrines are not enough to find solutions to complex problems in education as in all areas. In this regard interdisciplinary approach?s effects increase each passing day. Many domestic and especially foreign sources have been identified but a study which is about to relate the concepts of physics and music and music-related physics applications in education is not found in our country and abroad in literature. In this study it is aim to determine candidate music teachers? connection levels for concepts which are same meaning in music and physics disciplines and to make suggestion for teaching these concepts according to interdisciplinary approach. Candidate music teachers? knowledge levels were evaluated according to gender, type of high school they graduated, instruments they played and class they were attending. This research is a case study. Qualitative and quantitative methods are used together. In this study a data collection tool which was consisting qualitative and quantitative questions in interdisciplinary approach, in accordance with relevant literature and by expert opinion was prepared and applied to 84 candidate music teachers who were attending Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Education Music Education Department in 2008-2009 academic year, spring semester. Quantitative data were derived by entering into a computer program, qualitative data were grouped and each question was individually analyzed, the obtained findings were interpreted and evaluated. According to the findings, candidate music teachers do not know the concepts which are same meaning in music and physics or they have difficulty expressing their knowledge. Candidate music teachers? knowledge levels do not show differences according to gender, type of high school they graduated, instruments they play and class they are attending. As a result a vast majority of candidate music teachers think that an education which includes these issues in interdisciplinary approach must be given in music education departments.