Konut politikaları ve devlet
Housing politics and governance
- Tez No: 276693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, hızlı kentleşme süreci ve devlet tarafından geliştirilen konut politikaları çerçevesinde, siyaset ve planlama pratiği arasındaki bağ üzerinde yoğunlaşarak, Türkiye'de özellikle 1950'li yıllar sonrası konut politikalarını ve konut sunumu biçimlerini incelemektedir. Konut sunumunun siyasal bir araç haline gelen ekonomik boyutu, arz ve talepte yarattığı dengesizliklerin nasıl bir sorun halini aldığı irdelenmektedir. Planlamaya konu olan konuta yönelik geliştirilen politikalarda ve yapılan yasal ve kurumsal değişikliklerin detaylandırıldığı tez, Devlet ve konut sunumu ilişkisinin değişimini vurgulayacak retrospektif bakışı da ortaya koymaktadır. Böylelikle, konut sorununun dünden bugüne sosyal ve ekonomik boyutlarının ortaya konması hedeflenmektedir.Tez, Devletin kurumlar, yasalar, seçim politikaları ve imar afları dolayımıyla konut piyasasında bugün ne gibi ortamların yaratılmasına olanak tanındığının tartışılmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda tez, konut politikalarının, Devlet'in konut gereksinimini karşılama yeterliliği ve konut sunum modellerinin 1980 sonrası sosyal ve ekonomik değişimler ekseninde, kent mekanının serbest piyasanın ve küresel ekonominin gereklerine uygun olarak yeniden düzenlenmesine yönelik uygulamalarla beraber anlaşılması gerektiğini, konut sektöründe görev alan kurum, kuruluşlara ilişkin yapılanmaların da bu yönde şekillendiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the housing policies and the forms of house offering in Turkey, especially after 1950?s, by intensifying on the relation between the politics and the urbanization practice, within the framework of the high speed urbanization process and the housing policies developed by the government. It also examines the problems concerning the economical aspect of house offerings, which became a political tool, and the instability between the offer and the demand created by this economical aspect. The thesis elaborates the legal and institutional changes on the housing policies, which is a natural subject of urban planning and exposes the retrospective view which will emphasize the changes within the relation between the government and the house offering. Thus, this thesis? main objective is to put forward the social and economic dimensions of the housing problem.This thesis provides to discuss the reflections of legislation, electoral policy and amnesties which have been allowed by the State?s institutions for the reconstruction of the housing market in current situation. In that context, this thesis argues the housing policies within the framework of State?s sufficiency of providing housing need and the model of housing compensation after 1980s in the political and economic developments axis, the need for the readjustment of urban area in the context of global economy?s needs, the structure of institutions and entities in related housing sector.