Konut sorununa yönelik kamu politikaları ve TOKİ projelerinin gelir dağılımı ile ilişkisi: İzmir ili örneği
Relationship between public policies and TOKİ projects for housing problem and income distribution: Example of İzmir province
- Tez No: 574145
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Konut, insanların en doğal hakkı olan barınma hakkını temsil etmektedir ve çok eski çağlardan bu yana önemini korumaktadır. İnsanların toplu halde yaşamaya başlamasıyla beraber, devlete atfedilen görevlerden birisi de konut sorununa yönelik politikalar geliştirmek ve düzenlemeler yapmak olmuştur. Geçmişte birçok ülke konut temelli çeşitli sorunlarla karşılaşmış ve bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Günümüzde de konut ihtiyacıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşanmakta ve kamusal politikalar eşliğinde söz konusu sorunlara çözüm arayışları devam etmektedir. Gelir dağılımı meselesi de konut sorunu gibi, geçmişten günümüze hemen hemen bütün devletlerin önemle üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Adil bir gelir dağılımının sağlanması için hangi politikaların uygulanması gerektiği hep tartışma konusu olmuştur. Bu bağlamda birçok teori geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Literatürde gelir dağılımı ve konut kavramıyla ilgili birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Ancak iki kavramın birbiriyle ilişkisini ele alan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Gelir dağılımı ve kamu konut politikaları ilişkisi bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde gelir dağılımı kavramı, teorileri ve gelir dağılımının ölçüm ve analizinde kullanılan yöntemler, ikinci bölümünde konut sorunu ve Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar olan süreçte uygulanan kamu konut politikaları incelenmiştir. Son bölümde ise gelir dağılımı ve kamu konut politikaları ilişkisini test edecek ampirik bir çalışma ve elde edilen bulguların analiz ve yorumu yer almaktadır. TOKİ konutlarında oturan vatandaşların görüşleri doğrultusunda gelir dağılımı ve konut politikaları konularının birbiriyle bazı değişkenler açısından olumlu bazı değişkenler açısından ise olumsuz ilişkisinin olduğu elde edilen bulgular ve yapılan analizler neticesinde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Housing represents the most natural right of people to housing and has been important since ancient times. One of the tasks attributed to the state was the development of policies and arrangements for the housing problem as people began to live collectively. In the past, many countries have faced various housing-based problems and have been adversely affected. Nowadays, there are various problems related to housing needs and the search for solutions to these problems are continuing with public policies. The issue of income distribution, like the housing problem, is one of the main issues that almost all states have emphasized from the past to the present. What policies should be implemented to ensure a fair income distribution has always been the subject of discussion. In this context, many theories have been developed and applied. There are many scientific studies in the literature on income distribution and housing concept. However, there are limited studies on the relationship between the two concepts. The relationship between income distribution and public housing policies is the main subject of this study. In the first part of the study, income distribution concept, theories and methods used in measurement and analysis of income distribution, in the second part, the housing problem and public housing policies applied from the foundation of the Republic to the present day are examined. In the last part, an empirical study to test the relationship between income distribution and public housing policies and analysis and interpretation of the findings are presented. According to the opinions of the citizens living in TOKI housing, it is seen that income distribution and housing policies are positively related to each other in terms of some variables and negative for some variables.