Otellerde yangın güvenlik önlemleri ve tasarıma etkilerinin mekansal kontrol listeleri üzerinden analizi
Analyzing fire protection systems and effects on design through the spatial checklists in hotels
- Tez No: 276714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yangın güvenlik önlemlerinin oteller üzerinden irdelendiği çalışmada; yangın, yangın olayı ile ilgili genel kavramlar açıklanmış, NFPA, USFA ve NFIRS' nin yayınladığı rapor ve istatistiksel verilerden yararlanarak otellerde yangın yüzdeleri, yüzdelerin az katlı ve çok katlı otellerde katlara dağılımı ve yangın çıkış nedenleri ortaya konmuştur.Otellerde yangın riskleri araştırılırken konu mekanlar bazında incelenerek, yüksek yangın riski içeren mekanlara yer verilmiştir. Yangın riskleri belirlendikten sonra bu risklere karşı alınması gereken aktif ve pasif yangın güvenlik önlemleri BYKHY, NFPA ve BS yönetmelik ve standardlar üzerinden incelenmiş, konu teknik çizim, resim ve grafikler ile desteklenmiştir.Yöntem olarak; yangın riski yüksek mekanlardan en yüksek yüzdeye sahip yatak odası ve mutfak mekanları seçilerek, bu mekanlar için alınan yangın güvenlik önlemlerinin kontrolü ve analizine yönelik listeler oluşturulmuştur. Kontrol listelerinin uygulanması için İstanbul il sınırları içinde iki kent oteli seçilerek, listelerin uygulanabilirliği ve seçilen otellerde yangın riski yüksek mekanların üzerinden alınan yangın güvenlik önlemleri test edilmiştir. Son olarak elde edilen sonuçlar değerlendirme ve öneriler ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis research, the fire protection systems were studied in the hotel buildings. General definitions were explained about fire and the fire happening. The distribution of the percentage and the reasons of fire in high and low rise hotels were examined depend on the statistics and reports which were published by NFPA, USFA and NFIRS.Even as the fire risks were searched in hotels, the case was examined in the base of the critical hazard spaces in hotels. After the risks were determined, active and passive fire protection systems which play an important role in firefighting strategy were analyzed with BYKHY, NFPA, BS fire regulations and standards. The case was supported technical drawings, pictures and graphics.In this method, room and kitchen spaces were selected which have the highest risk percentage in hotel spaces. Fire checklists have complied due to the BYKHY and TS standards for analyze and control the protection systems in these spaces. For appyling the checklists, two hotels were selected which are located in İstanbul boundary.The aim of the case study is to control the practicability of the checklists and examined the fire protection systems in hotels? high risk spaces. In the conclusion of the thesis, data were handled with the evaluations and suggestions.