Kömürün yağ aglomerasyonu yöntemi ile temizlenmesinde atık motor yağlarının kullanılabilirliği
Usability of waste motor oils in the cleaning of coal by oil agglomeration method
- Tez No: 276735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kömürün yağ aglomerasyonu yöntemiyle temizlenmesinde atık motor yağlarının kullanılabilirliği incelenmi?tir. Müzret (Yusufeli-Artvin) kömürü, atık motor yağı ile aglomera edilmi?tir. Kömür oranı, atık motor yağı oranı, aglomerasyon süresi, kömür tane boyutu, karı?tırma hızı, pülp pH'ı, yıkama suyu miktarı ve aglomerat kazanım eleği boyutunun aglomerasyonun performansı üzerine etkileri incelenmi?tir. Ayrıca, atık motor yağı ile orijinal motor yağının aglomerasyon i?lemindeki etkisi kar?ıla?tırılmı?tır.Maksimum kül ve piritik kükürt uzakla?tırma oranları sırasıyla % 41.35 ve % 36.27 olarak gerçekle?mesine rağmen, kül ayırma etkinliği dikkate alındığında en ba?arılı sonuç % 99.65 organik madde verimiyle külün % 27.62'sinin ve piritik kükürtün % 16.40'ının uzakla?tırıldığı deneyde elde edilmi?tir. Aglomerasyon performansını en fazla etkileyen parametrelerin kömür oranı ve yağ oranı olmu?tur. Atık motor yağıyla orjinal motor yağına göre daha fazla verimlerin fakat daha az kül ve piritik kükürt uzakla?tırma oranlarının elde edildiği görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
Usability of waste motor oils in the cleaning of coal by oil agglomeration method was investigated. Müzret (Yusufeli-Artvin) coal was agglomerated by waste motor oil. The effects of some parameters including coal content, waste motor oil content, agglomeration time, coal particle size, agitation rate, pH of the pulp, washing water amount, and size of agglomerate recovery screen, on agglomeration performance were investigated. In addition, the effect of waste motor oil and original motor oil on agglomeration process was compared.Although, maximum ash and pyritic sulphur removals realized as 41.35 % and 36.27 % respectively, when ash separation efficiency was taken into account, most successful result was obtained in the test in which 27.62 % of ash and 16.40 % of pyritic sulphur were removed from the coal by 99.65 % organic matter recovery. It was found that most effective parameters were coal content and oil content. Waste motor oil produced higher recoveries and lower ash and pyritic sulphur removals when compared to original motor oil.