Birlikte çöktürme yöntemi ile bazı eser metallerin zenginleştirilmesi
Preconcentration of some trace metals with coprecipitation method
- Tez No: 276771
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TOKALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cr(III) , Pb(II), Zn(II) ve Mn(II) iyonlarının zenginleştirilmesi için taşıyıcı elemnt olarak Al(III) VE Fe(III)'ün kullanıldığı, çöktürücü reaktif olarak kromotrop 2B 'nin kullanıldığı bir birlikte çöktürme metodu geliştirildi.eser elemntlerin tayini FAAS ile yapıldı.her iki birlikte çöktürme metodu için çözeltinin pH'SI ,taşıyıcı ve reaktif miktarı ,örnek hacmi ve matriks iyonlarının etkisi gibi parametreler araştırıldı.her iki metot için benzer sonuçlar elde edildi.optimum pH 9.0 olarak bulundu.çalışılan elementler için gözlenebilme sınırı 0.08-1.16 ug/L ARALIĞINDA BULUNDU.metotların doğruluğu için sertifikalı referans maddelerin analizi (TMDA 54.4 ve TMDA 70 sertifikalı göl suyu ve SRM 1578a pirinç unu ) ve geri kazanma çalışmaları yapıldı. geliştirilen metotlar ,su(çeşme suyu, baraj suyu,ve ırmak suyu) gıda örneklerindeki analitlerin tayini için uygulandı.
Özet (Çeviri)
Coprecipition methods using Al(III) ve Fe(III) as carrier elements and cromotrope 2B as coprecipitation reagent were described for the preconcentration of Cr(III) ,Pb(II), Zn(II), Cd(II) and Mn(II) ions.the determation of analytes was performed by FAAS.the optimum conditions for both coprecipitation methods such as pH of the solution , the amounts of carriers and reagent ,sample volume and the effect of interfering ions and investigated.almost similar results were optained for both carriers. the optimal pH was found to be 9.0. the detection limits (3s/b) were found to be in the range of 0,08-1,16ug/L for the studied elements. for accuracy of the methods , the analysis of certified referance materials (TMDA 54.4 and TMDA 70 lake water and SRM 1578 a rice flour ) and recovery studies were performed . the described methods were applied for the determation of analytes in water ( tap water , dam water and river water ) and food samples.