Klemantin mandarininde (Citrus clementina blanco) SSR markörleri ile genetik haritalama
Reference genetic map of clementine (Citrus clementina blanco) by using SSR markers
- Tez No: 276909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Klemantin mandarininin, turunç (C. aurantium) ve mandarinin (C. delicosa) tesadüfî bir melezi olduğu ileri sürülmektedir. Kolay soyulabilme özelliği ile Akdeniz ülkelerinde yaygın yetiştirilmektedir. Bu güne kadar çeşitlerin çoğu melezleme olmaksızın somatik varyasyon veya mutasyon yoluyla oluşmuştur.Tez kapsamında Klemantin mandarininde genetik bağlantı haritasının oluşturulması amacıyla C. maxima ve C. clementina populasyonu kullanılmıştır. Chandler pummelo x Clemenules melezlemesinden elde edilen 190 melez birey 46 SSR mörkörü kullanılarak amplifiye edilmiştir. Bu çalışma uluslararası bir projenin parçası niteliğindedir. İki Fransız kuruluşu (CIRAD ve INRA), Amerika'dan iki grup (UF-CREC ve UCR), İspanya'dan (IVIA), Fas (INRA) ve Türkiye'den Çukurova Üniversitesi bu uluslararası projeye dâhil olmuştur. Projenin ana hedefi Turunçgil Genom Haritasını oluşturmaktır.Genetik haritanın oluşturulmasında I. aşama analizlerinde, tez kapsamında çalışılan 46 SSR primeri kullanılmış ve 310 cM uzunluğunda elde edilen 9 bağlantı grubunda 26 markör haritalanmıştır. Projeye katılan tüm partnerlerden elde edilen veriler birleştirilerek II. aşama analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda otuz üç primer tez kapsamında çalışılan primerler olmak üzere 247 SSR primeri ile genetik harita oluşturulmuştur. Genetik haritada 247 markör 10 gruba dağılmıştır.
Özet (Çeviri)
C. clementina is a presumed hybrid between C. aurantium (Sour orange) and C. deliciosa (mandarin). All existing cultivars of C. clementina arose from this ancestral hybrid by mutation or somatic variation without sexual recombination. It is the main variety of small easy peeler citrus cultivated in the Mediterranean Basin.Inter-specific population between C. maxima and C. clementina were used to obtain Clemantine linkage map in this thesis. 190 hybrids of Chandler pummelo x Clemenules were genotyped with 46 SSR markers. This research is a part of global collaborative project. An international collaboration was established between two French organizations (CIRAD, INRA), two groups from United States of America (UF-CREC, UCR), one Spanish institute (IVIA), INRA Morrocco and Cukurova University from Turkey. The main goal of the project is to establish the reference whole Citrus genome sequence.26 markers were successfully mapped from 46 primers in the 9 clementina linkage groups with 310 cM map size in the first part of the analysis. The data obtained from all partners were combined with our results coming from this thesis for the second part of the analysis. A genetic map constructed with 247 SSR primers coming from other partners of the project included 33 primers from the thesis. The map contains 247 markers distributed to the ten linkage groups.