Lactobacillus rhamnosus'un rope (sünme) hastalığı etkeni olan Bacillus cinsi bakteriler üzerine inhibitör etkisinin unlarda araştırılması
A resaerching about inhibitory effect of Lactobacillus rhamnosus, which is efficent of rope disease, on bacteriums of Bacillus genus in flour medium
- Tez No: 276908
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan bu çalışmada, 13 farklı ekmeklik undan, 20 Bacillus spp. izole edilmiş ve bu izolatların sünme etkeni olup, olmadıkları araştırılmıştır. Daha sonra, probiyotik özellikte olan Lactobacillus rhamnosus'un, söz konusu Bacillus izolatları üzerine inhibisyon etkisi, invitro olarak agar difüzyon ve sıvı ortamda incelenmiştir. İnhibisyon etki, L. rhamnosus`a ait 24 ve 48 saatlik hücre ve süpernatantında araştırılmıştır. Ayrıca L. rhamnosus'un Bacillus subtilis üzerine antibakteriyel etkisi, ekmeklik undan elde edilen hamurda incelenmiştir.Sonuç olarak, araştırmada kullanılan unlardan yapılan rope sayımında, en fazla kontaminasyon, fırınlarından alınan unlarda gözlenirken, en az kontaminasyon organik unlarda gözlenmiştir. L. rhamnosus'un Bacillus spp. üzerine inhibisyon etkisi ise sıvı ortamda, 20 izolattan 6 tanesinde gözlenmiştir. Agar difüzyon metodu ile belirlenen yöntemde, 24 saatlik inkübasyon sonunda süpernatantın inhibisyon etkisi, 5 Bacillus izolatında, L. rhamnosus hücrelerine ise, 4 Bacillus izolatı direnç göstermiştir. Süpernatantın 48 saatlik inkübasyonunda direnç gösteren izolata sayısı 6'ya çıkmış, hücrede ise, izolatların hepsi duyarlı olmuştur. B. subtilis ilave edilen hamurda 24 saat sonucunda, B. subtilis sayısı, 1,3x104 kob/g'dan >1x109 kob/g'a yükselirken, B. subtilis ve L. rhamnosus ile beraber yapılan ekimde 24 saat sonucunda 2,9x104 kob/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 Bacillus spp. have been isolated from13 different bread flour and whether they were rope factor has been investigated and then inhibitory effect of Lactobacillus rhamnosus, which have probiotic properties, on Bacillus isolates has been examined as invitro both in agar diffusion and in liquid medium. Inhibition influence has been researched in cell and supernatant of L. rhamnosus for 24 and 48 hours. In addition, antibacterial influence of L. rhamnosus on Bacillus subtilis. has been studied in bread flour dough.In conclusion, during the counting of rope in flour has been used in study, maximum contamination was seen in oven flour, minimum contamination also was seen in organical flour L. rhamnosus?s inhibition impression on Bacillus ssp. has been seen on 6 of the 20 isolates in liquid medium. 5 isolates have resisted to supernatant and 4 isolates have also resisted to L. rhamnosus at the end of 24-hour- incubation in system was determined basis agar diffusion method. Standing isolates have rised to 6 and all isolates in cell have been sensetived at the end of 48-hour supernatant incubation. It is thought In dough added only B. subtilis at the end of 24 hours, the amount of B. subtilis was rised from 1,3x104 CFU/g to 1x109 CFU/g on the other hand, 24 hours later starting the addition of L. rhamnosus and Bacillus spp. to dough, count of B. subtilis was 2,9x104 CFU/g