Opipramolün sıçan karaciğeri glutatyon düzeyine etkisinin araştırılması
- Tez No: 27699
- Danışmanlar: PROF.DR. F. ÖMER ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
34 6. tİZET Bu çalışmada organizmada epoksit metabolitine dönüş tüğü bilinen opipramol maddesinin kullanımının karaciğerde mevcut glutatyon miktarında azalma yapıp yapmadığı incelenmiş tir. Bu amaçla deney hayvanlarına î.P. olarak opipramol verilmiş ve daha sonra karaciğer glutatyon seviyeleri spektrofotometrik yöntemle ölçülmüştür. Yapılan ilk ölçümlerde deney hayvanlarının normal karaciğer glutatyon seviyesi ortalama 156.4“+ 3.1 mg SSH / İOOg karaciğer (n=7) olarak bulunmuştur. Opipramol deney hay vanlarına düşük ve yüksek almak üzere 2 ayrı dozda verilmiş- ttir. 4 mg/kg tek defalık düşük verilmesinde karaciğer GSH seviyesi ortalama olarak 137.3 ”+ 5.0 mg GSH / 100 g karaci ğer 'e (n=5) düşmüş, 3 gün günde 2 kez tekrarlanan düşük doz verilmesinde de 143.4 ^2.3 mgGSH/100 g karaciğer (n=5) olarak yine normal ortalamadan düşük bir değer bulunmuştur. 50 mg/kg 'lık tek yüksek doz uygulamasında deney hay vanlarının karaciğer GSH seviyesin de daha fazla düşme ile ortalama seviye 107.4 +" 12.7 mg GSH/ 100 g karaciğer (n=5) alarak saptanmıştır.35 Düşük ve yüksek doz ilaç uygulanmış deney hayvan gruplarından elde edilen karaciğer GSH seviyesi ortalamaları normal seviyeden istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
36 7. SUMMARY In this study, it was investigated that opipramol, a tricyclic antidepressant, which is known to be metabolized to an electrophi 1 ic epoxide derivative in the body, causes any descrease in the hepatic glutathion (GSH) level in rats due to the conjugation of this metabolite with hepatic GSH. This was done by administering rats with opipramol and than determining their hepatic BSH levels by means of a spectrophotometric method. Opipramol was administered I. P. to test animals in two dose levels, low < 4 mg/kg ) and high < 50 mg/kg ). In order to take into account of the response of the liver to repeated doses, repeated low doses of opipramol were also administered to test animals 3 days, two times a day. Subsequent BSH levels were compared with control. The resultant GSH levels were 156.4 +“3.1 mg GSH / 100 g liver, 137.3 +~5.0 mg GSH / 100 g liver in the low dose group (n=5), 143.4 ”+ 2.3 mg GSH / 100 g liver in the repeated low dose group (n=5) and 107,4“+”12.7 mg GSH / 100 g liver in the high dose group (n=5).37 As it can be seen, the liver GSH levels of all groups of animals administered with opipramol, were found descreased and this groups produced statistically significant differences in SSH levels relative to controls-