Tokat ilinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın uygulattığı hayvancılık projelerinin kooperatif örgütlenmesi ve kooperatif ortaklarına etkileri
Impacts of animal husbandry projects launched by (MARA) Ministry of Agriculture and Rural Affairs on organization of cooperatives and its stakeholders
  1. Tez No: 277035
  2. Yazar: İLKER ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu ara?tırma; Tarım ve Köyi?leri Bakanlığı?nca uygulattırılan Hayvancılık Projelerini kapsar. Çalı?mada, bu projelerin 2005 yılı uygulama öncesi ve 2009 yılı uygulama sonrası kar?ıla?tırması yapılmı?tır. Çalı?mada, söz konusu projelerin kooperatif örgütlenmesi ve ortakları üzerindeki etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmı?tır. Ara?tırma verileri Tokat yöresinde proje uygulayan kooperatifler içerisinden 4 kooperatif ve 135 ortakla yapılan anketlerden sağlanmı?tır. Çalı?ma sonunda elde edilen bulgular istatistikî yöntemlerle analiz edilmi?tir. Anket çalı?maları sonucunda, uygulanan ?Damızlık Sığır Yeti?tiriciliği ve Süt Sığırcılığı Projelerinin? kooperatif örgütlenmesini olumlu etkilediği, özellikle kültür ırkı hayvan sayısının artmasında önemli etkileri olduğu gözlenmi?tir. Süt üretiminin arttığı görülmü?tür. Ayrıca yem bitkileri ve slaj üretiminin projelerin ba?arı dereceleri ile bağlantılı olarak arttığı gözlenmi?tir. Uygulanan sığırcılık projeleri ile ortakların önemli oranda gelir artı?ı olmu?tur. Uygulanan ?Koyunculuk Projesinin? hayvan barınaklarının geli?tirilmesi ve kapasite artı?ı dı?ında kooperatif örgütlenmesi ve kooperatif ortaklarına önemli bir etkisi gözlenmemi?tir. Projelerin hayvan barınakların geli?tirilmesinde % 100, barınak kapasitesi artmasında %50 oranında etkisi tespit edilmi?tir. Proje sonucunda kooperatiflerin ürün pazarlamasında pazarlamaya aracılık yaparak %48,15 oranında etkili olduğu anla?ılmı?tır. Projeler ortakların bilgi ve tekniklerden yararlanmasını %65,19, ortakların sosyal ili?ki ve dayanı?malarını % 60 oranında olumlu etkilemi?tir. Ortakların uygulanan hayvancılık projelerini yeterli görme oranı % 31,11 olarak tespit edilmi?tir. Çalı?ma sonucunda çözüm ve öneriler ortaya konulmu?tur.
Özet (Çeviri)
The study covers the animal husbandry projects launched by MARA. The comparison of ex-ante and ex-post implications for 2005 and 2009 respectively has been made for the analyzed projects. During study; it is aimed to bring out impact of the projects on cooperatives and its Stakeholders. The study has been completed with dates obtained from the survey done with 135 stakeholders and 4 cooperatives among these, which implied the projects at Tokat region. The finding has been obtained at the end of the study, has been analyzed through statistical methods. The survey shows that accomplished dairy and breeding animal husbandry projects have a impact on cooperatives and increase number of animals. On the other hand, milk production has increased as well. Meanwhile, it is seen that the production of silage and forage crops has increased in parallel with the accomplished projects.The stakeholders have raised their incomes through the accomplished animal husbandry projects. Ovine projects have not impact an cooperatives and its stakeholders except for increasing capacity and development of a rate of %50 and development of stable at a rate of %100 has been detected. At the end of the projects, affect of cooperatives on marketing %48, 15 has been seen through their commissioner role at a rate. The projects have positive impacts for the stake holders to benefit from knowledge and techniques at a rate of % 65, 19 and communication and helping each others at a rate of %60. The sufficiency of the accomplished projects at the stakeholder ?eyes has remained at a rate of %31, 11. The suggestions and solutions are brought out by the study.