Âşık İbrahim Koç (Aşık İbrahim)'un hayatı, sanatı ve şiirleri
Âsik İbrahim Koç's life, art and poems
  1. Tez No: 277047
  2. Yazar: YASİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Çalışmamızda Türk Halk Edebiyatının Âşık Edebiyatı sahasında üzerinde araştırma yapılmayan âşıklardan biri olan Âşık İbrahim'in hayatı, sanatının özellikleri ve eserleri ortaya konmuştur. Araştırmamız esnasında elde ettiğimiz bilgiler tezimizin içeriğine uygun olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda âşığımızın memleketi olan Yozgat ve çevresinde meydana gelen Âşıklık geleneği üzerinde durulmuş, bu gelenekten bahsedilirken aynı zamanda irticalen şiir söyleme ve usta-çırak ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamız sırasında halen hayatta olan Âşık İbrahim ile bizzat görüşülmüştür. Ayrıca onu tanıyan kişilerle görüşmeler yapılmış ve bu görüşmelerden azami ölçüde yararlanılmıştır. Sonuç bölümünde ise Âşık İbrahim'in Âşıklık Geleneği içindeki yerinden bahsedilerek Yozgat'taki Âşıklık Geleneği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız sırasında faydalandığımız kaynaklar kaynakça bölümünde sıralanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Âşık İbrahim Koç ( Âşık İbrahim )2. Yerköy / Yozgat3. Âşıklık Geleneği4. Âşık Edebiyatı5. Usta-çırak İlişkisi
Özet (Çeviri)
Âşık İbrahim is one of the minstrel who isn?t made research on the field of Minstrel Literature of Turkish Folk Literature. In our study, his life, characteristics of his art and his Works are introduced. The knowledge that we obtain during our researchis evaluated appropriately according to the contentsof our thesis. In our study, it is emphasized on the Minstrel tradition which occured in Yozgat which is our Âşık?s hometown and around. While talking about this tradition, at the same time, improvisation and the relationship between master and apprentice are evaluated. During our study, we interviewed personally with Âşık İbrahim who is still alive. Besides, interviews were made with the people who knows him and it was benefited by these interviews at the maximum rate. In conclusion part, by talking about Âşık İbrahim?s place in the Minstrel tradition, it is tried to display the Minstrel Tradition in Yozgat. Sources that we benefited during our study are listed in bibliography.Key Words1. Âşık İbrahim Koç ( Âşık İbrahim )2. Yerköy / Yozgat3. Minstrel Tradition4. Minstrel Literature5. The relationship between master and apprentice