Âşık İsmail Özbek (Kul Hâkî)'in hayatı, sanatı ve şiirleri
Âşik İsmail Özbek?s life, art and poems
- Tez No: 277049
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
 - Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 480
Özet
Çalışmamızda Türk Halk Edebiyatının Âşık Edebiyatı sahasında üzerinde araştırma yapılmayan âşıklardan biri olan Âşık İsmail'in hayatı, sanatının özellikleri ve eserleri ortaya konmuştur. Araştırmamız esnasında elde edilen bilgiler tezimizin içeriğine uygun olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda âşığımızın memleketi olan Yozgat, Sorgun ve çevresinde meydana gelen âşıklık geleneği üzerinde durulmuş, bu gelenekten bahsedilirken aynı zamanda irticalen şiir söyleme ve bâde içme motifi değerlendirilmiştir. Bâde içme ve irticalen şiir söyleme üzerinde durulurken geleneğin önemli temsilcilerinden de bahsedilmiştir. Çalışmamız esnasında hâlen hayatta olan Âşık İsmail ile bizzat görüşülmüştür. Ayrıca onu tanıyan kişilerle görüşmeler yapılmış ve bu görüşmelerden azami ölçüde yararlanılmıştır. Sonuç bölümünde ise Âşık İsmail'in âşıklık geleneği içindeki yerinden bahsedilerek Sorgun'daki âşıklık geleneği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız sırasında faydalandığımız kaynaklar kaynakça bölümünde sıralanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Âşık İsmail Özbek ( Kul Hâkî )2. Sorgun3. Âşıklık Geleneği4. Âşık Edebiyatı5. Bâde içme
Özet (Çeviri)
Âşık İsmail is one of the minstrel who isn?t made research in the field of Minstrel Literature. In our study, Âşık İsmail?s life, the characteristics of his art and his Works are studied. The information which is obtained during our research is evaluated appropriately according to the content of our thesis. In our study it is dwelled upon to minstrel tradition which occurred in Yozgat, Sorgun where is the hometown of our minstrel. At the same time, while talking about this tradition, telling poem at random and the pattern of drinking wine are evaluated. While giving importance to telling poem at random and drinking wine, the important representatives of the tradition are mentioned. We met personally with Âşık İsmail who is still alive during our study. Besides, it is made interviews with the people who know him and these interviews are benefited in the highest degree. In the conclusion part, by talking about Âşık İsmail?s place in the Minstrel tradition, the Minstrel tradition in Sorgun is studied. The source we used during or study is listed in references.Key Words1. Âşık İsmail Özbek2. Sorgun3. The Minstrelsy Tradition4. Minstrel Literature5. Drinking ?Bâde?