Kayseri'de âşıklık geleneği ve Aşık İsmail Karslıoğlu
The tradition of minstrel in Kayseri and Minstrel İsmail Karslioğlu
- Tez No: 325034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Çalışmamızda Kayseri kültürü, Kayseri âşıklık geleneği ve halk şairlerinden başlayarak Türk Halk Edebiyatının Âşık Edebiyatı sahası üzerinde araştırma yapılmayan ve tanınmayan âşıklardan biri olan Âşık İsmail Karslıoğlu'nun hayatı ve edebî şahsiyeti tanıtılmaya çalışılmıştır. Araştırmamız esnasında elde edilen bilgiler tezimizin içeriğine uygun olarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızın giriş kısmında Kayseri ile ilgili coğrafya, tarih, kültür, dil v.b. yönlerden genel bilgiler verilmiştir. Kayseri'de meydana gelen âşıklık geleneği üzerinde durulmuş, çeşitli çıkarımlar yapılmış, geleneğin önemli temsilcileri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmamız esnasında Kayseri'de Âşık İsmail Karslıoğlu ile bizzat görüşülmüş ve eserleri ilk defa yazıya geçirilmiştir.Âşık İsmail Karslıoğlu'nun âşıklığa başlaması ve doğup büyüdüğü Kayseri, Sarız bölgesi tanıtılmaya çalışmıştır. İsmail Karslıoğlu'nun şiirleri şekil, dil ve tür bakımından incelenmiş; konularına göre tasnif edilmiştir. Çalışmamız sırasında faydalandığımız kaynaklar kaynakça bölümünde sıralanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Âşık İsmail Karslıoğlu2. Kayseri3. Âşıklık Geleneği4. Âşık Edebiyatı
Özet (Çeviri)
In this study, the life and the literary character of one of the unknown minstrels, Âşık İsmail, about whom no research into Turkish Folk Literature, specifically in the field of Minstrel tradition, has been carried out yet, are tried to be introduced beginning from the culture, minstrel tradition and minstrels of Kayseri.The data gathered during the research have been interpreted in accordance with the content of the thesis.In the introduction part of the study, some information about Kayseri?s geography, history, culture and language etc. has been given. Some inferences have been made about the minstrel tradition in Kayseri, they have been elaborated and short information about the important representatives of that tradition has been given.During the study, Âşık İsmail Karslıoğlu was interviewed in person and his works were recorded for the first time Sarız, Kayseri - where Âşık İsmail Karslıoğlu was born, grew up and started Minstrel tradition- was tried to be introduced. The poems of İsmail Karslıoğlu were studied in terms of form, language and genre and classified according to the topics. The references which were utilized during the study have been stated respectively in bibliography part.Key words1. Âşık İsmail Karslıoğlu2. Kayseri3.The Minstrelsy Tradition4. Minstrel Literature