Otel işletmelerinde menü planlaması, menü fiyatlandırma yöntemleri ve İstanbul Sürmeli Otel uygulaması
Menu planning, menu pricing methods in hotel businesses, and İstanbul Surmeli Hotel application
- Tez No: 277062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN BAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Araştırmanın amacı; Otel işletmelerinde menü planlaması ve fiyatlama yöntemlerinin neden ve nasıl yapılması gerektiğini ortaya çıkararak, sektörün konuyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlamaktır.Araştırmanın kapsamı; otel işletmelerinde menü planlaması ve menü fiyatlandırma yöntemleri çalışmaları ile İstanbul Sürmeli Oteli 2009 yılı, alakart restoran menüsü ile düğün menülerinin planlaması, fiyatlandırılması çalışmaları, araştırma kapsamı olarak belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan yöntem; konuyla ilgili çeşitli yazılar, kaynak taraması yöntemiyle araştırılmış, İstanbul Sürmeli Oteli çalışmaları yerinde gözlemlenerek incelenmiş, ilgili personellere yönelik mülakat ve anket çalışması yapılmış, elde edilen verilerler değerlendirilerek yorumlanmıştır.Yapılan araştırmayla, yiyecek içecek bölümlerinin işletme amaçlarına istenilen düzeyde katkıyı sağlayabilmesi için, mevcut menülerin düzenli olarak planlanması ve uygun yöntemlerle fiyatlandırılması gerektiği ortaya çıkarılmış, menü planlaması ve fiyatlandırmasıyla ilgili yapılması gereken çalışmalar, elde edilen veriler doğrultusunda örnekleriyle birlikte anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal why and how Menu Planning and Menu Pricing Methods should be conducted and to insure the industry will be informed of the subject.The scope of the study is determined as the menu planning and menu pricing methods, and the planning and pricing studies of Al La Carte Restaurant Menu and wedding ceremony menus of Istanbul Surmeli Hotel for year 2009.The method used in the research includes the scanning of the various articles and sources, in-field observations, surveys and questionnaire studies with the relevant personnel in Istanbul Surmeli Hotel, and evaluation of the data obtained from the studies.With our study, it is revealed that the menus should be planned and appropriate pricing methods should be applied at regular intervals so that the food and beverage departments shall contribute the success of the Hotel businesses; and the required works and studies for menu planning and pricing are stated in accordance with the obtained data in the study.