Yerel yiyeceklerin hedef maliyetleme yöntemiyle menü geliştirme sürecinde kullanılabilirliği: Otel işletmesinde bir uygulama
The usability of local foods in the menu development process using target costing method: An application in hotel management
  1. Tez No: 969094
  2. Yazar: CİHAN ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MANKAN, DOÇ. DR. ADEM ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yiyecek içecek işletmelerinde yerel yiyeceklerin menü geliştirme sürecinde nasıl değerlendirilebileceği ve bu sürecin hedef maliyetleme yöntemiyle nasıl bütünleştirilebileceği araştırılmıştır. Yerel yiyeceklerin kültürel, ekonomik ve turistik bağlamlardaki stratejik önemi literatür temelli bir kavramsal çerçeve ile ele alınmış; ardından menü planlamasında maliyet kontrolü, fiyatlandırma stratejileri ve sürdürülebilirlik gibi unsurları içeren hedef maliyetleme yöntemi detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma, kavramsal arka planın yanı sıra saha verileri ile desteklenmiş; bu kapsamda Antalya ilinde faaliyet gösteren bir otel işletmesinde uygulamalı bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın uygulama kısmında, satın alma yöneticileri, mutfak şefleri ve yerel üreticilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerle, yerel yiyeceklerin menülere entegrasyonu sürecinde karşılaşılan fırsatlar ve zorluklar ortaya konmuş; hedef maliyetleme yöntemi ile bu sürecin daha verimli ve sürdürülebilir hale getirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcı ifadeleri doğrultusunda, yerel ürünlerin mevsimsellik, tazelik ve özgünlük açısından yüksek katma değer sunduğu ancak maliyet yönetimi ve tedarik sürekliliği açısından belirli sınırlılıklar barındırdığı tespit edilmiştir. Hedef maliyetleme yaklaşımı, bu sınırlılıkların reçete bazlı planlama ve rasyonel maliyet analizleri ile yönetilebilir olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarıyla, gastronomi işletmelerinde yerel yiyeceklerin kültürel veya pazarlama değerinden ziyade stratejik maliyetlendirme uygulamaları sayesinde ekonomik anlamda da avantaj sunabileceği ortaya konmuştur. Yerel ürünlerin menü planlamasında hedef maliyetleme yöntemiyle değerlendirilmesi, işletmelerin sürdürülebilirlik, kârlılık ve marka itibarı açısından daha bütüncül bir yönetim anlayışı benimsemelerine katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışmanın, gastronomi literatürüne ve sektörel uygulamalara özgün katkılar sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the evaluation of local food products within the menu development process in gastronomy enterprises and their integration with the target costing method. The strategic significance of local foods in cultural, economic, and touristic contexts is explored through a literature-based conceptual framework, followed by an analysis of the target costing method, including cost control, pricing strategies, and sustainability in menu planning. Empirical data from a field study conducted in a hotel enterprise in Antalya, Türkiye, supports the research. In the empirical phase, semi-structured interviews with purchasing managers, executive chefs, and local producers were conducted. The qualitative data revealed the opportunities and challenges of incorporating local food products into menus, with findings suggesting that the target costing method enhances efficiency and sustainability. According to participants, local products offer high added value in terms of seasonality, freshness, and authenticity, but present challenges in cost management and supply continuity. The target costing approach provides a framework for managing these limitations through recipe-based planning and cost analysis. The findings show that local food products can offer economic advantages, along with cultural or marketing value, when supported by strategic cost management practices. The integration of local products into menu planning through target costing contributes to a more holistic approach in gastronomy enterprises, benefiting sustainability, profitability, and brand reputation. This study offers original contributions to both the literature and practical applications in the gastronomy sector.