İktisat teorisinde 'zaman''
Time ,in economic theory
  1. Tez No: 277071
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmada iktisatta `zaman' kavramına odaklanılmıştır. Zaman tartışılması sadece iktisat alanında sınırlı kalınarak yapılamayacak kadar karmaşık bir kavramdır. Felsefe, doğa bilimleri, sosyoloji, antropoloji gibi disiplinler zaman kavramını tartışmaktadır. Bu çalışmada iktisadın bu disiplinlerin zaman konusundaki argümanlarını iktisadın dikkate alması gerektiği iddia edilmektedir. Bu nedenle olabildiğince bu displinlerdeki tartışmalara çalışmada yer verilmiştir.Bu amaç doğrultusunda zaman kavramının felsefede ve doğa bilimlerindeki gelişimine değinilmiştir. Bu tartışma Braudel'in ?yapı? kavramı ile sürdürülerek zamanın sosyal bilimlerde mutlak veya matematiksel olarak kabul edilmesinin önündeki engel olduğu ortaya konulmuştur. Tartışma iktisat biliminin zamanı Newtoncu fiziğin zaman kabulü gibi kabul edemeyeceğini göstermeyi amaçlamaktadır.Zaman Newtoncu fizikte mutlak ve her şeyden bağımsız doğal bir ogu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, bu kabulün sosyal bilimler özellikle de iktisat için doğru olmadığı vurgulanmaktadır. Ancak neoklasik iktisat için bu kabul bir zorunluluktur çünkü pek çok kavram ve analitik araç bu kabul ile ilişkilidir. Örneğin, denge, tam bilgi, maksimizasyon problemlerinin çözümü için zaman Newtoncu zaman olmalıdır.Çalışmada sadece neoklasik iktisada odaklanılmamıştır, klasik ve heterodoks iktisat da kapsanmıştır. İktisatta her okul, okulun paradigmasından kaynaklanan farklı araştırma gündemlerine ve sorunlarına sahiptir. Zaman da farklı paradigmalarda farklı anlam ve kabullere sahiptir. Örneğin, Marxism'de güçlü biçimde sosyal alandan etkilenir ve sosyal yapı ile birlikte kabulü, anlamı değişebilir. Çalışmada zaman bu perspektif içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the concept of `time? in economics. Time is a complicated concept and it does not seem to belong only to economics; it is also an issue related to sociology, philosophy, natural sciences and anthropology, all of which consider time as one of their central concepts in their arguments. What we claim in this study is that economics itself must take these arguments into consideration. Thus, we tried to cover as many arguments as we could in the context that the disciplines in question have already claimed.To achieve this aim, we discuss the development of the concept of time focusing on philosophy and natural sciences. Afterwards, we maintain the discussion with the concept of ?structure? by Braudel, claiming that time is a barrier before the studies in social sciences when it is seen as a single absolute or mathematical form. The discussion aims at revealing the fact that economics cannot accept the concept of time as Newtonian physics does.In Newtonian physics time is considered as a natural phenomenon which is absolute and independent from anything else. In this study, we point out that such a viewpoint is not correct in the context of social sciences and especially of economics. However, Newtonian time acceptance is a must for neoclassical school, for many critical concepts and analytical apparatus are directly associated with Newtonian time. For example, time must be Newtonian so as to solve the problems related to equilibrium, perfect information and maximization.We include not only neoclassical economics but also classical and heterodox economics in our study. In economics, each school has a different research agenda and problems that arise from schools? paradigms themselves. Time, in different paradigms, has different means and acceptance. For example, in Marxism, time has strong social aspects and the concept changes according to social structures. In this study, we have elaborated time in this perspective.