ديوانُ ابن بنت الميلقلمحمدِ بنِ عبدِ الدَّائم المعروف بابن بنت الميلق
Dîvânu İbni'l-Maylak' adlı elyazmasını tahkîk ve inceleme
  1. Tez No: 777119
  2. Yazar: SHAYMAA IHSAN KHUDHAIR AL-KHABOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu Şiir Divanı Memlûk Dönemi Şairlerinden olan Edebiyatçı Hakim Bent Al-Maeliq oğluna aittir, aynı zamanda dil bilimcisi, Şafii fıkıhçı ve tanınan kadıdır. Şiirleri konusuna göre çeşitlilik göstermişti; gazel, özlem, çilecilik, yüce Allah'a seslenme, Peygamber S.A.V. tarif etme, Allah'a olan sevgi, Mekke'ye seyahat etmesi, Mısır'ı terk etmesi gibi konuları ele almıştır. Divan 107 kaside içermektedir, 16 bahr arasından 10 bahr seçerek düzenlemiştir, birinci sırada bahr el-taweel yer almaktadır, 25 kaside düzenlemiştir, şair bazı kasidelerinde“Dobbit”bahrı olarak adlandırılan“farisi bahri kullanmıştır, bu bahr Arap şiir bahrlarından değildir, Şair, muvaşahat üslubunu kullanmıştır ve divanın sonunda ”ya muntaha el-vasl" kasidesini düzenlemiştir, Şiirlerin çoğu tasavvuf tarzındadır, çünkü yazar tasavvuf ehlindendir, Shadhili tarikatının üyelerindendir. Şair kasidelerini Peygambere salavat getirerek tamamlamaktadır ve şair kasidelerinde Basit, kolay, karmaşık olmayan lafızlar kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This poetry collection by the literary judge the son of the daughter of Al Mailiq, may God Almighty have mercy on him, the poems varied in terms of the topics in which they are organized, between flirtation, longing, asceticism, intimacy with God Almighty, describing the Prophet, may God's prayers and peace be upon him, loving God Almighty, and traveling like his travel to Mecca And leaving it to Egypt, the Diwan included a hundred and seven poems, and he arranged them on ten seas that he chose from among sixteen seas. And this sea is not one of the seas of Arabic poetry. The poet used the method of muwashahat, so he composed a poem at the end of the diwan, which is the poem“Ya Muntaha Al Wasl”, which is predominant in poems the Sufi style, as the author is one of the people of Sufism and asceticism, and one of the owners of the Shadhili way.