Seyrî ve Divanı (inceleme-metin)
  1. Tez No: 277088
  2. Yazar: GÜLŞAH FEYZA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Altı asırlık bir edebiyat geleneği olan, Eski Türk Edebiyatının pek çok eseri günümüze kadar ulaşmış ve değerlendirilmiştir.Seyrî'nin hayatı ve eseri hakkında tezkirelerde ve çeşitli bilimsel yayınlarda bilgi bulunamamıştır. Seyrî Divanı, İstanbul Yazma Eserler Kataloğu'nda, XVII. yüzyıl eseri olarak değerlendirilmesine rağmen, şiirlerinden yola çıkarak eserin XIX. yüzyıla ait olabileceği kanaati ağırlık kazanmıştır.Şairin Divanı dışında, başka bir eserinin varlığı ortaya çıkarılamamıştır. Tek nüsha olan Divan, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'ndedir.Divandaki şiirler transkribe edilerek, divandaki sıraya göre değil mürettep divanda olması gereken sıraya göre düzenlenmiştir.Eserde toplam 189 şiir vardır. Bu çalışmada divanının şekil özellikleri ve şairin edebî kişiliği incelenip, divanın transkripsiyonlu metni verilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Divan2.Bosna3.Seyrî4.Şiir5.Gazel
Özet (Çeviri)
Many works of the Classical Turkish Literature which is a literary tradition of six centuries have managed to survive up to date.No information about Seyrî?s life and his work has been found in official records and various scientific publication. Although Seyrî Divanı is dated as 17th century work in Istanbul Manuscripts Catalogue, the studies have concluded that it can be a work dating back to 19th century based on the poems.Any other work except for his Divan could not be revealed. Divan, which has one single copy, is at the Library of Istanbul University.The poems in the Divan have been transcribed and arranged in the same order as they appear in the Divan.This work contains 189 poems. At this dissertation the literary personality of the poet, the content and form of the Divan have been studied and the transcripted text of the Divan has been presented.Key Words1.Divan2.Bosna3.Seyrî4.Şiir5.Gazel