Toplu İş Hukukunda alt işverenlik ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
Sub-contractorship in Collective Labor Law and emerging problems in practice
  1. Tez No: 486268
  2. Yazar: EMRE KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Alt işverenlik ilişkisi, iş hukuku uygulamasında en fazla sorun yaratan alanlardandır. Gerek asıl işverenlerin gerekse sendikaların alt işveren işçilerine yaklaşımları, çoğu zaman alt işveren işçilerinin kolektif haklarını kullanmalarının önüne geçmektedir. Alt işverenlik uygulamasında toplu iş hukukuna dair ortaya çıkan sorunlar daha önce zaman zaman gündeme gelse de tam anlamıyla çözümler üretilememiş, yorum ve içtihat birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmada, alt işverenlik ilişkilerinin toplu iş hukukuna dair uygulamasında ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunlara ve öğretide tartışılan noktalara değinilmeye ve söz konusu sorunların çözümü için olası öneriler üretilmeye çalışılmıştır. Alt işverenlik uygulamasının toplu iş hukukuna dair ortaya çıkardığı sorunlar, bireysel iş hukukunda ortaya çıkan tartışmalardan tamamen bağımsız olmadığından, çalışmada kimi zaman bireysel iş hukukuna dair tartışmalara da değinilmiştir. Çalışmada alt işverenlik ve sorunları, Türk iş hukukunda alt işveren kavramı, toplu iş hukukunda alt işveren işçilerinin durumu, 6552 sayılı Kanun'un getirdiği değişiklikler ve alt işverenlik uygulamasının toplu iş hukuku bakımından yol açtığı sorunlar ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sub-contracting practice is one of the most problematic area in practice of labor law. Approaching of either contractors or labor unions to sub-contractor employees, mostly prevents the usage of their collective labor rights. Even though problems of sub-contracting practice about collective labor law have been mentioned time to time; solutions and unity of comment and judicial opinion cannot be made yet. In this thesis, it will be mentioned about that problems of sub-contracting practice which is and will be showed up in practice of collective labor law and debated points in doctrine and also probable solutions for those problems have been tried to come up with. Because of the non-distinct pattern of sub-contracting practice in collective labor law from individual labor law, debates of sub-contracting practice in individual labor law have been mentioned time to time in thesis. Sub-contracting practice and its problems have been tried to be examined in thesis as sub-contractor concept in Turkish labor law, the situation of sub-contractor employees in collective labor law, amendments which is brought by Law no. 6552, problems which are caused by sub-contracting practice in collective labor law.