Değişim yönetimi bağlamında ast-üst ilişkisi: Adana TEİAŞ örneği
The relation between top and subordinate according to the change management
  1. Tez No: 277105
  2. Yazar: BAHAR DÜZEL DİLDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çağımızın engellenemez olgusudur değişim. Her geçen gün her alanda hızla değişen yenilenen dünyada örgütler de varlıklarını devam ettirebilmek için bu olguya ayak uydurmak zorunda kalmışlardır. Bu da örgütleri oluşturan unsurları devamlı ve düzenli olarak değişime uyumlu davranmaya itmiş ve sonuç olarak örgütsel değişim dediğimiz zorunlu devinimi ortaya çıkarmıştır.Örgüt yaşamının devamlılığı için örgütler, iç ve dış çevrelerinde meydana gelen değişimlere uyum sağlamak zorundadırlar. Hem yöneticiler hem de çalışanlar, sınırsız ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan örgütlerinde değişime uyumlu hareket etmek zorundadırlar. Fakat kimi zaman yöneticiler ve çalışanlar alışkanlıkları nedeniyle değişimi yavaşlatır ya da değişime engel olurlar. Değişime direnç adını verdiğimiz bu durum astlar ve üstler arasındaki ilişkinin yapısını ve örgüt başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada üstlerin değişimi yönetebilme başarısı aynı zamanda astlarını da yönetebilme başarısını ortaya koyar.Kamu örgütlerinde değişim daha yavaş yaşanır. Bu nedenle bu alanlarda değişimi yakalayabilmek, değişime uyum sağlayabilmek ve değişime direnci doğru bir şekilde yönetebilmek, üstlerin doğru yönetim teknikleri kullanmasına ve astlarla doğru iletişim kurmasına bağlıdır. bu araştırmayla bir kamu kurumu olan Adana Türkiye Elektrik İletim A.Ş. 'de çalışan yöneticilerin ve astların değişimi algılama biçimleri ve değişime direncin etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. değişimi zorunlu kılan nedenler olarak; küreselleşme, teknolojik ilerleme, yoğun rekabet gösterilebilir. değişime direncin en önemli nedenleri statü kaybı, belirsizlik ve bilgi yetersizliğidir denilebilir. İletişim, esnekli ve güven değişime direnci azaltırken, bürokrasi ve hiyerarşi değişime direnci artırır.Sonuç olarak, üstlerin değişimi yönetebilme becerileri ve astların değişime katkıları örgütsel değişi olumlu yönde etkileyecektir. bu veriler ışığında kurum yönetimine çeşitli tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Change is a phenomenon of our age that cannot be blocked. In the world, which is rapidly changing and renewing itself every day in every field, organizations should also change and renew itself to keep up with that process. This situation is forcing the elements that are forming organizations, to act compatible to the changing world consistently. As a result of this a required motion has emerged, which we called Organizational Change.Internally and externally, organizations circles of continuity must accommodate these changes that occur. Both administrators and employees must be accepting of this change in order for their unlimited needs to be met. At times, these groups can become resistant to change, which can slow or hinder the change process. It is the responsibility of upper management to manage this effectively to ensure that they are engaged in the process and gain their acceptance of the change process.Public organizations experience change at a slower pace Therefore, having employees adapt to change in the public sector, experience resistance. With the use of correct management techniques, management must maintain open communication with all of its employees. This investigation is based on a public institution, Adana in Turkey Electrical Transmission co.?s employees and management?s perception of change and their reaction to change processes introduced. We have tried to determine the effects of resistance formats, those detected are globalization, technological progress, which makes it necessary; as competition intensifies. The most important causes of resistance of change is uncertainty, change in status and lack of communication. Flexibility and trust reduces the affect of resistance where as bureaucracy and hierarchy increases resistance to change.As a result, effective management of the change process by upper management will be positively received and influenced by all employees and with upper management?s ability to control change and each employee will engage in a positive contribution to that change. In this thesis several recommendations were given to the institution according to the findings that have come to light.