Liderlerde duygusal zeka ve motivasyon ilişkisi ve bir uygulama
The relation between emotional intelligence in leadership and motivation, and an empirical study
  1. Tez No: 277108
  2. Yazar: MELİKE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; liderlikte duygusal zeka ve motivasyon arasındaki ilişkinin bazı demografik özellikler ışığında incelenmesidir. Günümüzde, örgütler çalışanlarını hedefler doğrultusunda yönlendirebildikleri, harekete geçirebildikleri oranda başarılı olacaklardır. İş hayatında, İnsan unsurunun her geçen gün daha fazla önem kazanması ile birlikte, örgütler için dinamik çevre koşullarına ayak uydurmanın temel şartı; çalışanlarını anlamaktır. Çalışanlarının amaç ve isteklerini anlayabilmesi ve onları motive edebilmesi için; bir liderin ilk önce kendi amaç ve isteklerini anlaması ve önce kendini motive edebilmesi gerekmektedir. Bu yeterliliği de ancak yüksek duygusal zekaya sahip liderler gerçekleştirebilecektir.Duygusal zeka kavramı, son yıllarda dünyada gittikçe artan bir ilgiyle kabul görmektedir. Yapılan araştırma bulgularına göre; duygusal zeka ile motivasyon arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler1. Lider2. Duygu3. Duygusal zeka4. Empati5. Motivasyon
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to find out the relation between emotional intelligence of leaders and motivation in light of some demographic factors. Nowadays the organizations will succeed as they direct, encourage and move their employees towards their goals. In business life, as the human factor having more importance day by day, the provision for keeping up with variable enviromental conditions is understanding their employees. The understanding of his employees well and motivation of his employees are dependent on whether the leader understand his emotions and feelings well or not and motivates himself in a good way or not. Only the leader who has high emotional intelligence can make this cohesion.In recent years, the term of emotional intelligence has became more popular in the world. The results indicated that there is a significant relation between emotional intelligence and motivation.Key words1. Leader2. Emotion3. Emotional intelligence4. Empathy5. Motivation