Banka yönetici ve ortaklarının şahsi iflası
Personal bankruptcy of managers and partners
  1. Tez No: 128176
  2. Yazar: SÜLEYMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bankalar Kanunun 17. maddesinde düzenlenen yönetici ve ortakların şahsen iflası, Kurulun alacağı karar üzerine, bankanın bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izinlerinin kaldırılması sonucu, Bankalar Kanunun 16. maddesine göre Fonun, bankanın iflasını istemesi veya yine Kurulun alacağı karar üzerine, temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetiminin Fona devredilmesi ve Fonun bankanın hisselerini devralması sonucunda, Kurulun 17. maddeki ilgililerin şahsen iflasını talep etmesi yönündeki kararıyla Fona banka yönetici ve ortaklarının mahkemeden şahsen iflasının istenebileceği kendine özgü bir genel iflas yoludur. Bankalar Kanunun 17. maddesine göre şahsen iflası istenebilecek kimselerin şahsi iflas şartları, maddenin I. ve II. fıkrasında değişik olasılıklar gözönüne alınarak düzenlenmiştir. Birinci fıkraya göre şahsi iflası ön şartı bankanın iflası olup; ayrıca yöneticiler bakımından bankaya kanuna aykırı karar ve işlemlerle bankaya zarar vermek ve karar ve işlemler sonucu doğan zarar arasında illliyet bağı bulunmalıdır. Ortaklar bakımından ise, ortakların bankanın yönetimini ve denetimini elinde bulundurmaları, banka yöneticilerinin kanuna aykırı karar ve işlemleri ile bankanın iflasına neden olmaları ve ortakların yöneticilerin bu karar ve işlemleri sonucu menfaat temin etmesi gereklidir. Maddenin ikinci fıkrasında ise, temettü hariç ortaklık haklarıyla bankanın yönetim ve denetimi Fona devri gereklidir. Yöneticiler ve ortaklar açısından aranan diğer şartlar birinci fıkradaki gibidir. Bankalar Kanunun 17. maddesindeki düzenlemenin amacı, tassarruf mevduatı sahiplerini korumak, maddede sayılan yönetici ve ortakları genel hükümlere göre daha ağır sorumluluk sistemine tabi tutarak, banka yönetimindeki boşluğu gidererek yöneticileri daha dikkatli davranmaya sevketme ve son olarakta, yönetici ve ortakların bankaya verdikleri zararı gidererek kamu vicdanını rahatlatmaktır. Ayrıca Fon dışında, banka yöneticisi ve ortaklarına karşı bu kimselerin karar ve işlemleri sonucu zarar gören diğer kimseler, genel hükümler uyarınca, bu kimselere karşı sorumluluk davası açıp zararlarını talep edebilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT The personal bankruptcy of managers and partners regulated under the article 17 of Banks Law is a unique way of general bankruptcy following the decision by the board, after the related bank abolished the permission of transactions and of accepting deposits, under the procedure that the fund demands the bankruptcy of the bank by the article 16 of the related Banks Law and upon the decision by the board concerned, when the management and its inspection have been transferred to the fund together with rightsof partnership except for dividends and the fund has taken over the shares of the bank, and after bank managers and partners could demand their personal bankruptcies from the court under the decision of the board regarding the requirement that they should demand their personal bankruptcies. Personal bankruptcy conditions(terms) of those whose bankruptcy might be demanded under the article 17 of the Banks Law, have been regulated considering various possibilities in paragraphes I and II. The main condition for personal bankruptcy is the bankruptcy of the bank concerned, and also there should be a reasonable correlation between the detriments to the bank in illegal ways and transactions of the executives and the losses caused by decisions and transactions. The fund requires the partners to go on bankruptcy when they acquire the management and inspection of the bank and bank officials cause the bank to go on bankruptcy with their illegal decisions and transactions(actions) and they and partners(shareholders) gain intrest upon such decisions and transactions. In the paragraph II of the article, it is necessary to transfer the management and inspection of the bank to the fund together with partnership rights except for dividend. The other terms for managers and partners are the same as in the article in paragraph I. The purpose of regulation in article 17 of the Banks Law is too protect the depositers, lead the bank officials to behave more carefully by closing the managerials gabs in the bank and exposing the related officials and partners too heavier responsibility, and finally eleminate the loss of the officials partners to the bank in order to relieve public conscience. In addition, the fund excluded, those who are affected by decisions and transactions of the bank officials and partners can sue them in view of responsibility case and demand the payment for compensation involving the losses and detriments they might encounter. V!