Çevre koruma fikrine radikal yaklaşımlar; derin ekoloji, sosyal ekoloji ve ekofeminizm
Radical approaches to idea of environmental protection; deep ecology, social ecology and ecofeminism
  1. Tez No: 277155
  2. Yazar: OLGUN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezin amacı, derin ekoloji, sosyal ekoloji ve ekofeminizmin, ekolojik sorunlara bakış açılarını ve çevrecilik anlayışından farklılıklarını incelemektir. Tez oluşturulurken literatür taraması ve çevrecilikle ekolojist görüşün karşılaştırılması temelinde, karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılmıştır.Tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünü kavramsal çerçeve oluşturmaktadır.Tezin ikinci bölümünde; çevrecilik anlayışının ortaya çıkışı ve bu anlayışın ortaya çıkışında etkili olan toplumsal hareketlerin kısa bir tarihçesi verilmiş ve çevrecilik anlayışından ne anlamamız gerektiği sorunu irdelenmiştir.Tezin üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümünde; derin ekolojinin, sosyal ekolojinin ve ekofeminizmin ekolojik bunalımla ilgili görüşleri ve bu bunalıma dönük çözüm önerileri ele alınmıştır. Çevrecilik ile ekolojist yaklaşımlar arasındaki farklar ortaya konularak, derin ekoloji, sosyal ekoloji ve ekofeminizmin çevrecilikten farkları belirtilerek, tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to search out the different approaches of deep ecology, social ecology and ecofeminism about ecological problems and environmentalism. While forming this study, comparative methods on the basis of comparing environmentalism with ecological opinion and literature searching are used.The thesis consists of five chapters. The first chapter includes conceptual framework.In the second chapter; the formation of environmentalism insight and the short history of social activities which are effective on the formation of this are given; and the issue what we should realize from the environmentalism insight are thoroughly searched.In the third, fourth and the last chapters; the opinions of deep ecology, social ecology and ecofeminism which are related to ecological crisis and their solution suggestions towards this crisis are discussed. The thesis is completed with a conclusion part, by focusing on the differences between environmentalism and ecologist approaches and the differences of deep ecology, social ecology and eofeminism than environmentalism.