Sağlam çocuklarda dirsek fleksiyon açısı ile ulnar sinir ve medial epikondilin anatomik ilişkisinin ultrasonografi ile araştırılması
Investigation of the relationship between the ulnar nerve and the medial epicondyle depending on the flexion angle of the elbow joint by ultrasonography in healthy children
- Tez No: 301250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Suprakondiler kırıkların tedavisinde standart bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat kapalı redüksiyon ve perkütan pinleme en seçkin tedavi yöntemi haline gelmiştir. Sonuçta seçilecek tedaviyle kırığın tespiti yapılırken nöromüsküler yaralanma riskini en aza indirecek, redüksiyonu sürdürecek, yeterli stabilizasyon sağlanmalıdır. Çapraz telleme yöntemi biyomekanik olarak stabildir, fakat komplikasyonsuz değildir. Medialden gönderilen telin ulnar siniri yaralama riski mevcuttur.Çalışmada farklı dirsek açılarında ve pozisyonda medial epikondil ile ulnar sinir arası mesafeleri (ME-U) ölçüldü. Toplam 38 çocuk (12 kız/ 26 erkek) dahil edildi. Yaş ortalaması 8.36 ±2 (aralık 4-12) yaştı. Tüm çocuklarda bilateral dirsekler değerlendirildi; bu çocuklarda 7'sinin dominant eli sol iken, 31'nde ise dominant taraf sağ taraftı. Ölçümler supin pozisyonunda yapıldı. Dirsek hem supinasyonda hem de pronasyonda iken ekstansiyonda, 30 derecede, 60 derecede, 90 derecede ve tam fleksiyonda iken ölçümler alındı. Açıları standardize etmek amacı ile lateralden açı ayarlı, medialden açık olan sağ taraf için ayrı, sol taraf için de ayrı iki adet ortez kullanıldı. Ölçümler deneyimli radyolog tarafından MİNDRAY marka M5 model yüksek çözünürlüklü ultrasonografi cihazı ile yapıldı. Ölçümlere dirsek ekstansiyonda iken başlandı, daha sonra supinasyon ve pronasyonda fleksiyon açısı arttırılarak kayıt alındı. Ölçümler medial epikondil tipinin ulnar sinire en yakın olan noktasından alındı.
Özet (Çeviri)
here are many alternative methods in the management of supracondylar humerus fractures in children. Although close reduction and percutaneous K wire fixation has become a distinguished method.in consensus, while fixing the fracture we have to minimize the risk of neurovascular injury and increase the stability to maintain the fracture reduction. Cross K wire fixation, is biomechanically stable but also may have complications. The main complication of the medial K wire is iatrogenic ulnar nerve palsy.In our study we measured the distance between the tip of medial epicondyle.and ulnar nerve (ME-U) in varying elbow flexion angles and positions. This study is performed on 76 elbows of 38 children (12 girl/26 boy). Mean age were 8.36±2 (4-12 years). In all of children, elbows were measured bilaterally. In 7 children the dominant hands were left and right in the remaining. The measurments were taken while elbow supinated/pronated and 0, 30, 60, 90 and full flexion degrees. For standartization of flexion angle we used 2 different flexion angle controlled orthosis for each side in which the medial was left open for ultrasound imaging. we used high resolution Mindray M5 ultrasonography machine.