Şeffaflık kavramı üzerine görsel çözümlemeler
Visual analysis on the transparency concept
- Tez No: 277174
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmam, kendini gösteren şeffaflık kavramının, tüm kompozisyonu nasıl etkilediği, resime nasıl derinlik kazandırdığı ve ilk bakışta görülemeyen bir dinamizmin, plastik biçimlemeler ile resmi nasıl bambaşka bir deneyime dönüştürdüğü üzerinedir.Şeffaflık kavramının, tinsel ve felsefi anlamından çok görsel çözümlemelere dayalı tekniklerle, resmin kendine özgü niteliğinin, algı boyutunda nasıl farklılıklara neden olabileceği üzerinde durulmuştur.Biçimin, rengin ve çizginin kompozisyonda sağladığı çeşitlilik ve bu kavramların, doğanın karşıtlıkları anlatılırken yüklendikleri roller üzerinde durulmuştur. Şeffaflık olgusunun hangi tekniklerle oluşturulabileceği ve tuvaldeki boşluk ve doluluk arasındaki dengenin resmi nasıl bir bütün olarak tuttuğu veya tutamadığı hakkında ipuçları verilmiş, türlü ışık oyunlarıyla resimde zaman, hareket, ritm ve kompozisyon bütünlüğünün nasıl kurulacağı sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır.Uygulama çalışmalarımı anlatırken ise, kompozisyonlarımda renk ve çizgilerle resimlerimin hikayelerini nasıl etkilemek istediğim anlatılmıştır. Her resmin bazen pastel, bazen coşkulu müdahalelerle sabırla ve hislerimi dışavurucak şekilde nasıl oluşturulduğu üzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcükler1.Şeffaflık2.Biçim3.Renk4.Çizgi5.Boşluk
Özet (Çeviri)
My thesis study is on how the concept of transparency, that appears on all my paintings, affects the whole composition, how it improves the deepness of the paintings and how a dynamism that cannot be spotted at the first sight converts the painting into a totally different experience by the means of plastic formations.Kinds of differences at the dimension of perception driven by the self specific qualities of the painting was stressed by techniques based on visual analysis rather than the spiritual and philosophical meaning of transparency concept.The diversity supplied by the form, color and line; and the roles that these concepts take in expressing the contrasts of nature were accentuated. Hints on the techniques to be used to construct the transparency phenomenon and how the balance between the vacuums and crowds on the canvas is whether able to keep the painting as a whole or not. An answer to how an interity of time, motion, rhytm and composition on the painting can be achieved via various light tricks was searched for.The way I wanted to affect the stories of my paintings by the colors and stripes in my compositions was denoted while exlaining my applied works. How each painting was created by pastel or lyrical interventions occasionally, with patience and in a way to express my feelings was mentioned.Keywords1.Transparency2.Form3.Color4.Stripe5.Blank