Tataristanlı yazar ve şair Nekiy İsenbet
Tataristanli yazar ve şair Nekiy İsenbet
- Tez No: 277178
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada özellikle folklor eserleri eksen alınarak Tatar araştırmacı, folklorcu, yazar ve şair Naki İsenbet'in bilim dünyasına tanıtılması hedeflenmiştir. Öncelikle Tataristan ve Tatar Türkleri ile ilgili bilgiler verilmiş daha sonra da İsenbet'in bilim ve sanat hayatı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde araştırmacımızın eserleri değerlendirilmiştir. Bu kısımda edebî eserleri ile ilgili bilgiler de verilmiştir. Metin örnekleri verdiğimiz son bölümde araştırmacının bir eseri Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce Tatar researcher, folklorist, writer and poet Naki İsenbet to science world especiallay by focusing on his works of folklore.First, it gives informations regarding Tatarstan and Turkish Tatars, then emphasizes Isenbet?s sciense and art life.In the second chapter, it assesses works of our researcher. Also, it gives informations regarding his literary works in this chapter. In the last chapter examples of text are given, e work of researcher is translated in to Turkey Turkish.