Türkiye'de kırsal kalkınma politikaları ve KÖYDES Projesi uygulaması
Rural development policies in Turkey and the implementation of KOYDES Project
- Tez No: 277177
 - Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hazırlanan bu tezde, Türkiye'de kırsal alan, Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra incelenmiş, kırsal alanın gelişmesi için yapılan politikalar ve uygulamalar ele alınmıştır. Daha sonra KÖYDES Projesi genel olarak anlatılmış ve Ankara uygulaması, karşılaştırma suretiyle ortaya konmuştur. Sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda kentler kadar gelişmemiş olan kırsal alanların geliştirilmesi için Türkiye'de çeşitli proje, politika ve yaklaşımlar gündeme gelmiştir. Ancak bu proje, politika ve yaklaşımlar sürdürülememiştir.Küreselleşen dünyada yerel yönetimler önemini artırmaktadır. Yerelde halka daha yakın birimlerin hizmetleri sunması hem daha verimli hem de daha ucuza mal olmaktadır. Halkın kırsal kalkınma çabalarına katılımının sağlanması demokrasinin de gelişmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In preparing this thesis, the rural area in Turkey, the Ottoman Empire and the end of the period after the establishment of the Republic of Turkey has been examined, the policies for the development of rural areas and practices have been addressed. Then, in general, been told KÖYDES project implementation and Ankara have revealed. Social, economic and cultural meaning as in the urban development of rural areas who did not develop in Turkey for various projects, policies and approaches have come into question. However, this project could not continue the policies and approaches.Local governments have increased the importance of globalizing the world. Closer to the general public and local units to offer services more efficiently and cost is also cheaper. People's participation in rural development efforts in the development of democracy in terms of importance.