Üretim teknolojilerindeki gelişmelerin maliyet sistemlerine etkisi: Eskişehir Arçelik A.Ş.'de inceleme
The effect of the developments in the production Technologies upon the cost systems: The research of Eskisehir Arçelik A. Ş.
- Tez No: 277194
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küreselleşmenin getirdiği bir zorunluluk olarak işletmeler teknolojiyi takip etmek ve teknoloji yoğun üretim ortamlarına uygun yeni maliyetleme yaklaşımlarını kullanmak durumunda kalmışlardır. Bu çalışma üretim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bu gelişmelerin maliyet unsurlarına etkileri ve bu etkiler neticesinde ortaya çıkan yeni maliyetleme sistemlerini incelemek amacıyla hazırlanmıştır.Bu çalışmanın hazırlanması esnasında kavramsal olan ilk üç bölüm için literatür taraması yapılmış son bölümde de Eskişehir Arçelik A.Ş.'de inceleme yapılmıştır.Çalışmanın sonucunda işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, ayakta kalabilmeleri için üretim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri takip etmeleri ve maliyet sistemlerindeki yeni yaklaşımları kullanmaları gerektiği yargısına varılmıştır. Bu yöntemleri uygulayan Eskişehir Arçelik A.Ş.'nin artan pazar payı ve sektördeki üstünlüğü bu yargımızı kanıtlamaktadır
Özet (Çeviri)
As an obligation that the globalization has brought forward, the establishments were obliged to follow the technology and to use the new costing approaches appropriate to the technology intensive production environment. This study has been prepared in order to examine the occurring development s in the production technologies, the effects of these developments upon the cost elements and the new costing systems which appeared as a result of these effects.During the preparation of this study, a scanning of the literature has been undertaken for the first three sections which are conceptual and in the last section, an examination has been effectuated at Eskişehir Arçelik A.Ş.As a result of this study, in order for the establishments to preserve their entity and to survive, we?ve reached to the conclusion that they have to follow the developments in the production technologies and that they have to use the new approaches in the cost systems. Eskişehir Arçelik A.Ş. which is applying these methods is proving our considerations through the rising of its market share and its superiority in the sector.