2 numaralı Anadolu Ahkâm Deterinde yer alan Kütahya Sancağı ile ilgili hükümlerin analizi
The anlysis of the provisions about Kütahya in 2 nimber of Anadolu Ahkâm Defteri
  1. Tez No: 277236
  2. Yazar: FİLİZ TAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ahkâm defterleri, temelde halkın şikâyet ve problemlerini çözüme kavuşturmak ve adaleti tesis etmek amacıyla düzenlenmiştir. Dîvân-ı Hümâyûn'a ulaştırılan şikâyetler çerçevesinde tertip edilen ahkâm defterleri, bu sorunlara devletin getirdiği çözümleri ve bakış açısını temsil etmektedir. Adalet ve devlet mekanizmalarının en iyi şekilde işlemesinde halktan gelen şikâyetlerin önemli ölçüde etkinliği söz konusudur. Bu şikâyetler, otokontrolün Sağlandığının göstergesidir. Çalışmamız kapsamında Kütahya'nın sosyal ve iktisadî tarihi ile ilgili araştırmalara bir katkı sağlamaya çalıştık.Anahtar Sözcükler1. Ahkâm Defteri2. Şikayet3. Kütahya4. Osmanlı5. Anadolu
Özet (Çeviri)
Judgements Notebooks were issued for resolving of compliants and problems of people and for providing justice. Judgements notebooks which are prepared upon compliants that reached to Divan-ı Humayun, represent the resolutions and view point of the government against to these problems. Compliants of people effect in executing of justice and governmental mechanisms, significantly. These compliants show the providing of auto-control.. We tried to reflect social and economic history of Kütahya and to contribute the researches about History of Kütahya.Key Words1. Ahkâm Defteri2. Compliant3. Kütahya4. Osmanlı5. Anadolu