Zaman yönetimi ve zaman yönetiminde dönüştürücü liderlerin davranışlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research for time management and determining the behaviors of transformational leaders in time management
- Tez No: 277235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dönüştürücü liderlik boyutları olan idealleştirilmiş etki, entelektüel uyarım, telkinle güdüleme ve bireyselleştirilmiş ilginin zaman yönetimi üzerindeki etkisini belirlemektir.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm dönüştürücü liderlik, ikinci bölüm ise zaman yönetimi kavramlarının açıklandığı literatür kısmından oluşmaktadır. Ayrıca üçüncü bölümde dönüştürücü liderlerin zaman yönetimindeki davranışlarını belirlemeye yönelik bir araştırma yer almaktadır.Araştırmanın amacı doğrultusunda, üç ana bölümden oluşan bir anket formu hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde, katılımcıların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik cinsiyet, yaş, medeni hal, öğrenim durumu ve mesleki kıdeme ilişkin sorular bulunmaktadır. Katılımcıların dönüştürücü liderlik davranışlarını belirlemeye yönelik olan ikinci bölüm ise dönüştürücü liderlik boyutlarıyla ilgili 23 önermeden oluşmaktadır. Son olarak araştırmanın üçüncü bölümünü, katılımcıların zaman yönetimi düzeylerini belirlemeye yönelik 45 önerme oluşturmaktadır.Araştırmaya, özel bir bankanın Ankara' da bulunan şube yöneticilerinden 70 kişi katılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen veriler SPSS 12.0 programı ile değerlendirilmiş, verilere ilişkin frekans ve yüzdesel ifadeler elde edilmiştir. Önem sırasını belirlemek için ağırlıklı toplam yöntemi kullanılmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda Student t testi ve Mann-Whitney U testi, üç gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Puanlar arasındaki ilişkiye de korelasyon analizi ile bakılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, katılımcıların dönüştürücü liderlik düzeyi ile zaman yönetimi düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, dönüştürücü liderlik boyutlarından olan entelektüel uyarım ve bireyselleştirilmiş ilgi ile zaman yönetimi arasında da anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Ancak buna karşın, yine bu boyutlardan olan idealleştirilmiş etki ve telkinle güdüleme ile zaman yönetimi arasında bir ilişkinin bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca demografik faktörler ile katılımcıların dönüştürücü liderlik ve zaman yönetimi düzeyleri arasında da bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to specify the idealized effect that has transformational leadership dimensions, intellectual stimulation, motivation with inspiration and individualized interest on time management.This study consists of three main parts. The first part consists of transformational leadership and the second part consists of the literature part expressing the concepts of time management. Also, in the third part, there is a research for determining the transformational leaders in time management.In the direction of the research?s aim, a questionnaire form comprising of three main parts is prepared. In the first part of the questionnaire, there are questions regarding sex, age, marital status, educational background and professional status for determining the demographic characteristics of the participants. The second part directed for determining the transformational leadership behaviors of the participants consists of 23 propositions regarding transformational leadership dimensions. Finally, 45 propositions directed for determining the time management levels of the participants comprises the third part of the research.70 branch administrators from a private bank in Ankara participated into the research. Also, data obtained from research are assessed using SPSS 12.0 program and frequency and percentages about data are obtained. In order to determine the order of importance, weighted totaling method is used. In two group comparisons, Student t test and Mann-Whitney U test are used. In three group comparisons, Kruskall- Wallis H test is used. Relationship between the scores is examined by correlation analysis.Findings obtained from the result of the research show that there is a significant and positive relationship between the transformational leadership level and time management level of the participants. In addition to this, there is a significant and positive relationship between the intellectual stimulation, individualized interest and time management that of dimensions of the transformational leadership. It is shown that there is no relationship between the idealized effect and motivation with inspiration that of these dimensions. Also, it is found that there is no relationship between that demographic factors and transformational leadership and time management levels of the participants.