86 Numaralı Mühimme Defteri (Transkripsiyon, özet ve değerlendirme)
Muhimme Register Number 86 (Transcription, summary and evaluation)
- Tez No: 277240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Divân-ı Hümâyûn kararlarının kaydedildiği Mühimme Defterleri Osmanlı arşiv kaynakları arasında birinci derecede öneme sahiptir. Bu defterler sayesinde Osmanlı Devleti'nin siyasî, askerî, idarî ve malî konuları hakkında bilgi edinmek mümkündür.Bu çalışmanın konusunu teşkil eden 1636?1637 yılı olaylarına ait kayıtların bulunduğu 86 Numaralı Mühimme Defteri toplam 91 sayfa olup 153 hüküm ihtiva etmektedir.Bu çalışmada 86 Numaralı Mühimme Defteri Osmanlı alfabesinden Latin alfabesine aktarılmış, hükümlerin özetleri yapılmış ve değerlendirilmeye tabi tutulmuştur.Bu çalışma sırasında görülmüştür ki, mühimmelerin büyük kısmı 1636-1637 yıllarında şark hududundaki hazırlıklarla ilgilidir. Bu bağlamda sınır kalelerinin tahkimatı, bu kalelere asker temini, ordu toplanması, zahire ve mühimmat temini hükümlerde geçen başlıca konulardır. Bunun dışında dönemin olaylarından Karadeniz'de Kazak eşkıyasına karşı alınan tedbirler ile Dürzî isyanlarına dair konularla ilgili hükümler de yer almaktadır.Yukarıda bahsedilen konular kapsamında yapılacak olan çalışmalar için 86 Numaralı Mühimme Defteri'nin önemli bir kaynak olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Mühimme Registers, in which decisions of Divan-ı Hümâyûn were registered, are primary Ottoman archival sources and it is possible to learn about political, military, administrative and financial issues of the Ottoman Empire thanks to these registers.The Muhimme Register Number 86, which belongs to the years 1636-1637, has 91 pages and contains 153 verdicts. In this study the Muhimme Register Number 86 was translated from Ottoman alphabet to Latin alphabet, the verdicts were summarized and evaluated.Most of the verdicts in this Muhimme Register are related to the preperations on Eastern border between 1636 and 1637. In this context fortifications of castles on Eastern border and supplyment of these castles in terms of soldiers, rations and ammunition are the major issues of the verdicts. In addition there are some verdicts about the measures taken against the bandits of Cossacks in the Black Sea and issues concerning the Druze rebellion in the Muhimme Register Number 86.It can be said that the Muhimme Register Number 86 is an important source for the studies in the context of above-mentioned subjects.