Jürgen Habermas düşüncesinde üç kavram: Önyargı, eylem ve kamusallık
Three concepts in Jürgen Habermas? thought: Prejudgice, action and public sphere
- Tez No: 277247
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Filozof, sosyolog, toplumsal tarihçi gibi kimlikleri ile günümüz düşünürleri arasında özel bir yer işgal eden Jürgen Habermas, yaşamının farklı dönemlerinde ve bu dönemlere ait farklı eserlerinde dile getirdiği önyargı, eylem ve kamusallık kavramları arasındaki ilişki bu araştırmanın konusunu teşkil etmektedir. Bu konuyu seçmekteki amaç Habermas'ın farklı dönemlerinde farklı konularla ilgilenmesine rağmen düşünce sisteminin bir bütünlük arz ettiğini göstermektir. Zira bu üç kavram her ne kadar birbirinden uzak görünse de arka planda birbirine yaslanan unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.Habermas önyargı kavramını hermeneutik çalışmaları içerisinde ele almıştır. Eylem kavramını geliştirdiği ?İletişimsel Eylem Kuramı? çerçevesinde detaylandırmıştır. Kamusallık kavramını ise ilk dönem çalışmalarına konu edinmiş olup, Burjuva kamusallığının dönüşümü ile açıklamıştır.Sosyoloji, iktisat, felsefe, iletişim, siyaset gibi farklı çalışma alanları kapsamında değerlendirilen eserlerinden yararlanılarak hazırlanan bu çalışma da öncelikle düşünsel arkaplan konu edilmiştir. Habermas'ı tanımaya olanak sunan bu bölümün ardından ise tezin ana temasını oluşturan kavramlar tüm boyutlarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship among the concepts; action, prejudice and public sphere, are put into words in different works and in different periods of his life by Jürgen Habermas, has a special place among the nowadays philosophers with the identities like philosopher, sociologist and social historian, constitute this research. Although Habermas was interested in different topics in different periods purpose of choosing this topic is that to show the system of opinion is unity. Forasmuch as these three concepts are seen as for away from each other, they come out as recumbent itemHabermas discussed prejudice concept in hermeneutic works. He elaborated action concept within the framework ?Communicative Action Theory? he developed. He treated public sphere concept in the first period of his works and explained it with transformation of bourgeois public sphere.In this study that prepared by making use of works evaluated in the scope of differnt field of study like sociology, economy,philosophy, communication and policy, firstly intellectual background is told .after the part that helps to know the Habermas? concepts that constitute the main idea of thesis was taken up with all aspects.