Alışveriş merkezleri (AVM) imajı ve Ankara'daki alışveriş merkezlerinde bir uygulama
The image of shopping centers, and an application on shoping centers in Ankara
- Tez No: 277248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı alışveriş merkezi imajını etkileyen özellikleri tespit etmektir.Bu amaç doğrultusunda, Ankara'da hizmet veren 3 AVM' nin imajı ölçülmüştür. Ölçümde 3 AVM' ye de gelen tüketicilere uygulamak üzere anket yöntemi uygulanmıştır. Kullanılabilir anket sayısı 530' dur. Yapılan analizler sonucunda fonksiyonel özellikler, sembolik özellikler ve de mağaza imajı ve özellikleri olmak üzere tespit edilen 3 özellik AVM İmajı'nı oluşturmaktadır.Çalışmada elde edilen bir diğer sonuç ise demografik özellikleri farklı grupların AVM İmajını farklı algıladığıdır. Kadınların erkeklere göre AVM' lerin İmajını daha olumlu bulmaktadır. Bununla beraber gelir düzeyi yükseldikçe beklentiler artmakta AVM İmajı algılama puanları da düşmektedir. Aynı şekilde eğitim düzeyi yükseldikçe tüketiciler daha da bilinçlenmekte, dolayısıyla AVM İmajı' nı değerlendirirken daha seçici davranmaktadır.Anahtar Kelimeler1.Alışveriş Merkezi2.İmaj3.Alışveriş Merkezi İmajı4.Kurumsal İmaj5.Mağaza İmajı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attributes which effects to the Shopping Center Image .For this purpose, the images of tree Shopping Center that servicing in Ankara were measured. In order to measure image, a survey was applied to the customers of three shopping centers. The number of survey that can be used is 530. After statistical analysis, it?s established that shopping center image is composed of functional attributes, emotional attributes, store image/attributes.The another result of the statistical analysis showed that, the groups that has different demographic characteristics perceive Shopping Center Image in a different way. Women customers perceive shopping center image more successful than men customers. While earnings level of the consumer is increasing ,the expectations begin to increase, and the perception of shopping center image points begin to decrease. Similarly to this, while educational level of the consumer is increasing, consumers become more conscious, so become to be more selective while assessing shopping center image.Key Words1.Shopping Center2.Image3.Shopping Center Image4.Corporate Image5.Store Image