Geleneksel yaylacılıktan yayla turizmine: Ordu- Çambaşı yaylası örneğinde halk bilimsel bir inceleme
From the traditional transhumance to wold turism: A folkloric survey throught the Ordu-Çambaşi wold
  1. Tez No: 277252
  2. Yazar: ZELİHA ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya konjuktöründe sanayi devrimiyle başlayan turizm faaliyetleri zamanla ve ihtiyaçların değişmesine bağlı olarak deniz, kum, güneş turizmi olmanın yanında alternatif turizm faaliyetleri ve mekanları aramaya başlamıştır. Turistlerin farklı yerler ve de doğası korunmuş mekan arayışları yeşil turizmi ve beraberinde de yayla turizmi kavramını ortaya çıkarmıştır. 1980'lerde baş gösteren bu yeni turizm faaliyetinin en önemli özelliklerinden biri turizm için gidilen yerdeki doğanın korunması ve var olan kültürel yapıdaki, gelenek, görenek ve adetlere saygı gösterilmesidir. Geleneksel yapıya dokunmadan ama içinde gerçekleşen bir turizm faaliyetidir.Geleneksel yayla kültürü ve değişen yaylacılık anlayışının kültürel miras kavramı çerçevesinde Ordu- Çambaşı yaylası örneklemi üzerinde halk bilimsel inceleme yapılmıştır. Geleneksel Yaylacılıktan Yayla Turizmine: Ordu-Çambaşı Yaylası Örneğinde Halk Bilimsel Bir İnceleme adlı bu çalışmada Çambaşı Yaylasındaki geleneksel yaylacılığın korunarak nasıl bir yayla turizmi oluşturulabilir, turizme geçildiğinde bu yaylada neler nasıl yaşatılabilir konuları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism activities that began with the industrial revolution in the world perspective, began to search for new areas and alternative tourism activities with the changes in needs by the time. Tourists want to new places and protected-natural areas and this situation cavsen the term ? wold tourism? in the near of ?gren tourism?. The most important properties of this new tourism which appeared in 1980?s are followings; the protection of the nature of the arrival places and shoving respect to the present custom, tradition, folkway! This is an activity that doesn?t change the traditional structure but taken place in it.A folkloric survey is done on the example of Ordu-Çambaşı wold in the perspective of cultural heritage of traditional culture of the wold and changing understanding on transhumance. İn this ? A folkloric survey throught the Ordu-Çambaşı wold? named protect, following are discussed: how can wold tourism be done while protecting the traditional culture Çambaşı wold? Which valves and which things can be permanent when tourism taken place in it and how?