Avrupa Birliği Parlamentosu ve parlamentonun temsil yeteneği
European Union Parliament and the representation capability of parliament
- Tez No: 277253
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çalışmanın Amacı: Tarihi süreç içinde Avrupa Birliği Parlâmentosunu ve Parlâmentonun Temsil Yeteneğini araştırmak ve AB'deki demokrasi açığı sorununun kaynağını tespit etmek, bu sorunun gelecekte giderilip giderilemeyeceğine ilişkin öngörüde bulunmaktır.Kapsam: AB tarihi, kurumları, AB'nin siyasi ve hukuki statüsü, egemenliğin paylaşımı, Avrupa Parlâmentosunun oluşumu, seçimler, parlâmenterlerin statüsü, Parlâmentonun görev ve yetkileri ile işleyişi.Sonuçlar: AB'de demokrasi açığı sorununun tek bir Avrupa halkı olmamasından kaynaklandığını, halkın olmadığı yerde de tam demokrasinin olmasının eşyanın tabiatına aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.Yöntem: Tüme varım yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study: To search on EU Parliament and the representation capability of it during the history and to determine the sources of the democratic deficit within EU, to predict if the problem of democratic decifit could be solved in the future or not.Scope: The history of EU, its institutions, the political and legal statutes of EU, the sharing of the sovereignty, the formation of the Parliament, election to the Parliament, the statutes of members of the Parliament, the tasks, and authorities of the Parliament, and ıts working procedures.Results: The problem of the democratic deficit within the EU originates from the absence of a unique European People, and if there is no people, it is impossible to reache a qualified democracy.Methodology: Inductive method.