Sosyal gerçekçilik anlayışı ve Suat Derviş'in romanlarında yapı, tema, anlatım
The concept of social realism and constructure, theme, exposition at Suat Dervis's novels
- Tez No: 277271
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 583
Özet
Bu çalışmada Suat Derviş'in ulaşılabilen romanları, sosyal gerçekçi açıdan incelenmiştir. Ayrıca romanların yapı, tema ve anlatım özellikleri tek tek incelenerek romanlar hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışmanın giriş niteliğindeki kısımlarında Suat Derviş'in hayatı ve eserleri tanıtılmıştır. Sosyal gerçekçilik, toplumcu gerçekçilik kuramlarının genel çerçevesi belirlenmiştir. Türkiye'de bu kuramların yansıması ve bu bağlamda Suat Derviş'in romancılığının hususiyetleri ortaya konmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde Suat Derviş'in romanlarının yapı, tema ve anlatım özellikleri incelenmiştir. Yapı kısmında romanların olay örgüsü, kişiler, mekân ve zaman özellikleri belirlenmiştir. Tema başlığı altında romanların temaları sosyal gerçekçi yönden ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde yazarın romanları genel bir bakışla değerlendirilmiş, yazarın bağlı bulunduğu dönemdeki sanatsal tavrı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the novels of Suat Derviş that have been reached were evaluated from the aspect of social realism. Besides by searching the features of constructure, theme and exposition on each novel, it's been consequenced a general evaluation.Through the entrance of the research, biography and works of Suat Derviş take place. A general frame of 'social and socialist realism' has been defined. And the features of Suat Derviş's authorship have been determined with in the context by the reflections of those theories on Turkish literature.In the third section of the research, qualifications of the novels including constructure, theme and exposition have been inquired. In the section 'constructre' the features of fabulas, protagonists, places and time have been determined. In the section 'theme', themes of novels have been evaluated as 'social realist' angle.In the last section of research, the novels of Suat Derviş have been categorized. It's been infered a general conclusional evaluation. And the attitude of writer by dependant perriod has been defined.