Hastanelerde pazar odaklılığın işletme performansına etkisi
The effect posed on the business performance by the market orientation in the hospitals
- Tez No: 277273
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüz küresel rekabet ortamında işletme performansının ölçülmesi, işletme varlığının ve pazar payının korunması için giderek önemini artırmaktadır. İşletme performansı üzerinde ise, birçok faktörün yanı sıra pazarlama faaliyetleri ve pazar odaklı çalışmanın etkisi bulunmaktadır. Nitekim bu konuda, son yıllarda yapılan pek çok çalışma, pazar odaklılığın işletme performansıyla ilişkili olduğunu doğrulamaktadır. Bu nedenle, pazar odaklılığın içeriğini doğru anlamak, yoğun rekabetin yaşandığı günümüz koşullarında oldukça önemlidir.Türkiye'de faaliyet gösteren özel hastanelere özgü bu çalışmanın temel amacı, araştırmaya katılan özel hastanelerin ne ölçüde pazar odaklı oldukları ve bu pazar odaklılık derecelerinin, işletme performansıyla ilişkili olup olmadığı konusunun neden ve sonuç ilişkileri içerisinde detaylı bir şekilde incelenmesidir.Bu amaçla gerçekleştirilen araştırmada, 100 özel hastane yöneticisine anket uygulanmıştır. Araştırmada, veri tarama yöntemi ve anket yöntemi kullanılmıştır. Tarama yönteminde, Türkiye'de faaliyet gösteren özel hastanelerin teknik performans verilerine ulaşmak amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 2008 yılı Yataklı Tedavi Kurumları İstatistik Yıllığı kullanılmıştır. Diğer bir yöntem olarak kullanılan anket yöntemi ile özel hastanelerin pazar odaklılık derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket yönteminde, Kohli, Jaworski ve Kumar tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, pazar odaklılık ile hastanelerde pazarlama departmanı bulunması durumu arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The measurement of operational performance within our present day?s global competition environment has been gradually increasing its importance in order to protect the operational assets and marketing share. On the other hand, along with many factors, marketing activities and market oriented efforts pose effects on the operational performance. As a matter of fact, many studies which have been performed on this subject during the recent years, serve to verify that the market orientation has a direct connection with the operational performance. Therefore, to accurately understand the context of market orientation, has been presenting an importance under our present day?s conditions wherein a hard competition has prevailed.The basic aim of this study which is unique to the private hospitals operating throughout Turkey, is to discover the market orientation level of those private hospitals included in the scope of this research and also, within the context of cause and result, perform a detailed analysis on the subject whether or not such marketing orientation levels have a correlation with the operational performance.Within the scope of this study realized for the above cited aim, the managers of 100 private hospitals have undergone a survey process. During the course of this study, the data screening and data survey methods have been employed. In regard with data screening method, with a view to have an access to the technical performance data of private hospitals which are operating throughout Turkey, the Statistical Year Book of 2008, which was prepared by the Ministry of Health for Inpatient Treatment Establishments, has been used. On the other hand, by resorting to the data survey method as another method, it has been aimed at detecting the market orientation levels of hospitals. For data survey method, a scale developed by Kohli, Jaworski and Kumar, has been applied.According to the results of this study, a positive correlation (p0,05).