Müşteri odaklı tasarımda kullanılabilirlik faktörleri ve bir uygulama
Usibility factors in customer-oriented designs: An application
  1. Tez No: 277276
  2. Yazar: MEHMET ENDER TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz iş dünyasında her geçen gün biraz daha ağırlaşan rekabet koşulları firmaları daha fazla müşteri odaklı tasarım ve üretim yapmaya doğru yöneltmektedir. Firmalar nasıl daha fazla müşteri odaklı olunabilir sorusuna cevap aramaktadırlar. Üretim yapan firmalar, ürettikleri ürünlerin iyi çalışmasını, tüketici ihtiyaçlarını karşılamasını, kolay kullanıma sahip olmasını kısaca kullanılabilir olmasını sağlamak durumundadırlar. Bu tez çalışmasının amacı kullanılabilirlik kavramını açıklayarak, Rekabet Üstünlüğü-Müşteri Odaklı Tasarım-Kullanılabilirlik arasındaki sıralı ve kuvvetli bağa vurgu yapmak ve bir elektronik ürün olan Uzaktan Kumandayı ele alarak ürünlerin kullanılabilirliklerinin matematiksel bir temele dayandırılarak Kullanılabilirlik Testi ile nasıl karşılaştırmalı değerlendirileceği konusunda literatüre katkıda bulunabilmektir. Çalışma kapsamında Rekabet Üstünlüğü kavramı, Müşteri Odaklı Tasarım ve Kullanılabilirlik kavramları incelenerek literatürde kullanılabilirliğin değerlendirilmesinde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama bölümünde özellikle günlük yaşantımızda sıkça kullandığımız ve piyasada çok farklı şekil ve boyutlarda karşımıza çıkan TV kumandaları arasından seçilen bir grup ürün, kullanılabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme yöntemi olarak literatürdeki kullanılabilirlik testlerinden uygun olan matematiksel bir yöntem seçilmiştir. Uygulama bölümünde yaptığımız Kullanılabilirlik Testi ile alternatif TV kumandaları değerlendirilmiş ve gerek tasarım, gerek kullanım kolaylığı gerekse teknik özellikler bakımından kullanıcı beklentilerini en iyi şekilde karşılayan TV kumandası, kullanılabilirlik bakımından alternatifler arasında en iyi ürün olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışmamızda, günümüz iş dünyasında kullanıcı beklenti ve görüşlerini dikkate alan ve tasarımlarında kullanıcı merkezli tasarım gerçekleştiren firmaların Rekabet Üstünlüğü açısından bir adım önde olacakları hususuna sürekli vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competitive conditions in the current business world have been forcing manufacturers to adopt more customer-oriented design and production. Companies have been looking for the answer to the following question: ?How can we be more customer-oriented?? Manufacturers want their products to be easy to use and to meet consumer needs. The aim of this thesis is to define ?usability?, and to emphasize the strong bond between the ?Competitive Advantage-Customer Oriented Design and Usability?. Another aim of the study is to explore a ?mathematics based usability test?, which will allow us to compare the usability of products by benchmarking. The concepts ?Competitive Advantage?, ?Customer-Oriented Design? and ?Usability? are examined in the thesis and the literature regarding usability evaluation methods is provided. In the application section, a group of TV remote controls with different shapes and sizes that are frequently used was selected and evaluated in terms of usability. An appropriate mathematical method was chosen among the usability evaluation methods reported in the literature. Alternative TV remote controls were evaluated by this Usability Test, and the product with the best design was determined (i.e. the one that met the user?s expectation best). It is constantly emphasized in the thesis that ?in today's business world, companies taking user expectations into account and working on ?User-Oriented Design? will be one step ahead in terms of competitive advantage.