Konut piyasası, ipotekli konut kredileri ve Türkiye uygulaması
Housing market, mortgage loans and application in Turkey
  1. Tez No: 277296
  2. Yazar: BESTE ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada amaç, dünya konut piyasası ve Türkiye'de konut piyasasının gelişimi incelenerek, konut finansman sisteminin ve ipotekli kredilerin dünya ve Türkiye'deki uygulamalarından ve konut piyasasındaki gelişmelerden hareketle Türk konut piyasasının bugün içerisinde bulunduğu durumu değerlendirmektir. Konut sektörünün ekonomik boyutu incelendiğinde, konut sektöründeki yatırımların ekonomik büyüme ve diğer sektörler üzerinde yarattığı etkisinin önemli olduğu görülmektedir. Özellikle girdi kullanım yoğunluğu ve çeşitliliği nedeniyle konut sektörünün diğer sektörlerin üretimi için yarattığı talep çok önemli düzeylerdedir. Fakat Türkiye'de konut yatırımlarının uzun yıllar verimsiz bir yatırım olarak algılanmış ve önemli boyutlara varan talebin gecekondularla aşılmaya çalışılmıştır. Konut sorununun temel göstergesi olan konut ihtiyacı ve konut talebi arasındaki fark Türk Konut Piyasasında yüksek olduğu görülmektedir. Türkiye Cumhuriyet'in ilk yıllarında beri konut sorunu ile karşı karşıyadır. Yasal ve idari düzenlemele¬rin sistemsizliği ve karmaşıklığının yanı sıra uygulamaların sık değişmesi dikkate alındığı zaman verimsiz bir sektör olarak tanımlanan konut sektörü, hükümetlerin politika değişikliklerinin ya kurbanı olmuş ya da sorumlusu olarak nite¬lendirilmiştir. Sahip olunan kıt kaynakların sektörler arasındaki paylaşımında konut arzı genelde dezavantajlı konumda kalmıştır. Özellikle yaşanan ekonomik krizlerin ardından konut sektörüne yapılan yatırımlar sınırlandırılmış ve sanayileşme ya da ekonomik iyileş¬me adına konut sektörü ihmal edilmiştir. Türkiye'de konut finansman sektörünün yapısı incelendiğinde, kurumsal olmayan yapının hâkim olduğu görülmektedir. Kurumsal yapı, Türk ekonomisinin yüksek enflasyona dayanan yapısı nedeniyle gelişememiştir. 2005 yılından sonra enflasyonun düşüş seyrine geçmesiyle birlikte konut piyasasında kısa süreli bir canlanma yaşanmıştır. 2007 yılında Dünya konut piyasasında yaşanan dalgalanma ile Türk Konut Piyasasındaki canlanma yerini durgunluğa bırakmıştır. Bu dalgalanma ile birlikte, Türkiye'de konut satış adetlerinin ve konut satış fiyatlarının düşüşe geçtiği, konut kredisi faiz oranlarının düştüğü görülmektedir. Bununla birlikte konutun kârlı bir yatırım aracı olmaktan çıktığı görülmektedir. Bütün bu sonuçlara varılırken, istatistikî verilere dayanılarak, Türk ve Dünya konut piyasasının gelişim süreci ile ilgili kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze housing market in Turkey and in World and to evaluate the position of Turkish housing market from developments in housing finance system and in mortgage market nowadays. When we analyze the economic dimension of housing market, we can see that the effects of investments in housing market at economic growth and others sectors are important. Especially, because of the intensity and variety of input usage, the demand which housing market creates for the other sector?s production is in important levels. But in Turkey housing investments are perceived as inefficient investment for long years and the demand in housing market is tried to pass over with slums. The difference between housing necessity and housing demand is the basic indicator of housing problem and this difference is too big in Turkey. Turkey is faced with housing problem from the beginning years of the Republican Era. When the unsystematic and complex structure of legal and administrative arrangements and the often change of applications take into consideration housing market is determined as inefficient sector. Depending on this housing market is fall prey to governments policy changes or qualified as the responsible of the changes of policies. During distribution of restricted sources housing supply is general in a disadvantageous position. Especially after economic crises the investments in housing sector are restricted and because of economic recovery and industrialization housing sector is disregarded. When we analyze the structure of housing finance sector in Turkey, we can see that the structure is not corporate. The corporate structure could not be developed because of Turkish economy?s high inflation structure. After 2005, decrease with inflation there is a volatile reactivation in housing market. With the fluctuation in World?s housing market in 2007, the reactivation leaves behind. With this fluctuation, the numbers of houses which are in sale and the price of houses decreases and the mortgage interest rates fall. Appending with this housing investments are not seen as profitable any more. During reaching these conclusions we depend on statistical data?s and resources about developments in Turkish and World housing markets.