Türkiye'de terörizmin ekonomik kalkınmaya etkisi
Effect of terrorism economic development in Turkey
- Tez No: 277295
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE YILDIRIM ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Econometrics, Economics, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hedefe ulaşmada her yolu meşru sayan terörizm insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Dolayısıyla terörün amaç ve stratejisi zamanla teknolojik gelişim ve sosyo-ekonomik yapıya paralel olarak gelişmiş, tahrip ettiği toplumların dini-ırki-ekonomik ve sosyal yapısını ideolojisi doğrultusunda araç olarak kullanmış ve bu suretle kendisine finans kaynağı yaratmıştır. Terörizmin bu kadar önemli olduğu günlerde terörizm ile ilgili çalışmaların azlığı dikkat çekmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'de il bazında terörizmin ekonomiye etkisi ele alınıp incelenmiştir. Çalışmada 1990-2007 yılları arasında dinamik panel veri metodu kullanılarak 67 il için terörizmin ekonomiye etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Justifying all means possible to achieve its aim, terrorism is a phenomenon as old as the humanity itself. Terror's aim and strategy throughout time has evolved in parallel to the technological developments and the socio-economic structure. In conjunction with its ideology, it has taken advantage of the religious-racial-economical and the social structures of the societies which it had destructed in order to finance itself. Although terrorism is an important phenomenon in today?s context, lack of studies in this field draws some attention.In this study, terror's effect on Turkey's economy have been observed in provincial basis. Data from 1990 to 2007 were utilized to explain terror's effect on Turkey's economy using Dynamic panel data method for 67 provinces.