Tarihi Kıpçak metinlerinde dini terminoloji
Religious terminology in historical Qypchaq texts
- Tez No: 277302
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KASAPOĞLU ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 626
Özet
Bu çalışmada öncelikle Kıpçak sözünün teşekkülünden başlanarak çalışmamıza ışık tutması bakımından Kıpçakların tarihinden, Ermenilerin Kıpçaklarla münasebetinden, ayrıca Kıpçak Türkçesi ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesinden bahsedildikten sonra çalışmamızın temel kaynağı ve XVI. yüzyılda Batı Ukrayna'da (Lviv, Kamenets ? Podolsk) yazılmış anonim bir eser olan Armenian ? Qypchaq Psalter adlı eser genel özellikleri ve ses, biçim, sentaks bakımından tanıtılmıştır. Asıl çalışma ise eserde yer alan Türkçe dinî terminolojiyi, bu terimlerin metindeki örneklerini ve tarihî lehçelerdeki biçim ve anlamlarını içermektedir. Bu şekilde eserde yer alan dinî terimlerin tarihî süreç içerisinde aldığı biçim ve kazandığı anlam özelliklerine dikkat çekilmiştir. Bu terimlerin daha ziyade dinî eserlerde ve özellikle Kur'an tercümelerinde dinî hüviyet kazandığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler1.Kıpçak Türkçesi2.Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi3.Armenian ? Oypchaq Psalter4.Dinî terminoloji5.Tarihî Türk lehçeleri
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic source of this work?s anonymous Armenian ? Qypchaq Psalter, starting with the texture of the word Qypchaq and continuing with Qypchaq history, relationships between Armenians and Qypchaqs and also Qypchaq Turkish with Armenian letters, is introduced. The basics of this work cover Turkish religious terminology that takes place in the text and examples of these terms found in the text and formats and meanings found in the historical dialects. By doing this, the attention is taken to the changed format and meaning of these religious terms through history. It has been seen that these terms gain independency in religious works and especially in translations of Quran.Key Words1.Oypchaq Turkish2.Armeno ? Qypchaq3.Armenian ? Oypchaq Psalter4.Religious terminology5.Historical Turkish languages